Pesimismus vládne světu (Komentář)
Důvěra v českou ekonomiku v říjnu pokračovala v poklesu. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu se snížil z -2,6 b. na -2,9 b. a byl tak nejnižší od března 2021. V případě spotřebitelského sentimentu došlo k prolomení dalšího historického minima. Důvěra domácností zůstává rekordně nízká kvůli vysoké inflaci, obavám ze vzniku recese a s tím souvisejícího možného nárůstu nezaměstnanosti. Důvěra podnikatelů se oproti září snížila pouze nepatrně. Horší náladu v průmyslu a stavebnictví totiž kompenzoval nárůst sentimentu v oblasti obchodu a služeb. Důvěra v průmyslu byla nejnižší od října 2021. Průmyslníci nadále hůře hodnotí zejména poptávku. Nedostatečnou poptávku jako hlavní bariéru růstu uvedlo 23 % dotázaných průmyslových podniků, zatímco čtvrtletí před tím to bylo 15 %. První příčku v rámci tohoto hodnocení si i nadále udržel nedostatek materiálu/zařízení. Ten jako hlavní bariéru růstu zvolilo 34,4 % podniků, po 39 % ve čtvrtletí před tím.
Aktivita v průmyslu i ve službách měla podle říjnových PMI nadále sestupnou tendenci. Předběžný odhad německého PMI ze zpracovatelského průmyslu ukázal na pokles ze 47,8 b. na 45,7 b., zatímco se čekalo snížení pouze na 47,0 b. Nepatrně pak klesla aktivita i v oblasti služeb, z 45,0 b. na 44,9 b., což však bylo v souladu s tržním konsensem. PMI indikátory pod padesáti body tak zůstávají v souladu s očekáváním recese německé ekonomiky v druhé polovině roku. V pásmu kontrakce setrvaly oba indikátory i v případě celé eurozóny. Výraznější pokles pod hranici 50 bodů již zaznamenal i americký PMI ze zpracovatelského průmyslu, který se pod tuto hranici podíval poprvé od června 2020. Americký PMI z oblasti služeb se v pásmu kontrakce pohybuje od července.
Čínské ekonomice se ve třetím čtvrtletí vedlo oproti očekávání lépe. Její HDP se zvýšil mezičtvrtletně o 3,9 %, když se čekal růst o 2,8 %. Nad očekávání dobře se dařilo průmyslu, útraty spotřebitelů, vlivem pokračující politiky nulové tolerance čínské vlády vůči covidu, naopak zklamaly. Vlivem lepšího výsledku ve třetím čtvrtletí jsme mírně zvýšili náš odhad celoročního růstu čínského HDP v letošním roce na 3,5 %.
Devizové trhy na dnes zveřejněná ekonomická data v podstatě nereagovaly. Společná evropská měna se vůči americkému dolaru obchodovala v úzkém pásmu kolem 0,985 USD/EUR, kde evropskou seanci začínala. Podobné to bylo i s tuzemskou měnou která oscilovala kolem 24,48 CZK/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory