Dlouhodobý růst dividend a férová hodnota amerických akcií
Podle Goldman Sachs vyplatily společnosti z indexu S&P500 v roce 2021 dividendu 60 dolarů na akcii. Jaký další vývoj dividend je zabudován do cen akcií? Jak moc je reálný?
Dejme tomu, že dividendy v indexu SPX se letos dostanou na 67 dolarů na akcii a příští rok budou kvůli ekonomickému útlumu stagnovat. A dejme tomu, že budou stagnovat ještě hodně dlouhou dobu. Kde by měl v takovém scénáři být index SPX? Z fundamentálního pohledu je to jednoduché: Bezrizikové výnosy jsou nyní na 3,9 %, pracujme se „standardní“ rizikovou prémií kolem 5,5 %. Férovou/vnitřní hodnotu indexu pak spočítáme tak, že dividendu 2023 vydělíme rozdílem mezi požadovanou návratností a dlouhodobým růstem dividend. Tedy 67 děleno (3,9 % + 5,5 %) mínus nula (dividendy stagnují). Výsledek je 712.
Nyní se podívejme na následující graf, kde Goldman Sachs prezentuje své predikce dlouhodobého růstu dividend a to, co nazývá tržním očekáváním. Ta údajně implikují zhruba stagnaci dividend, zatímco v GS čekají 7 % roční růst:

Zdroj: Twitter
Ona tržní očekávání zobrazená v grafu tedy nedovedu interpretovat - podle mých prezentovaných kalkulací trh s cca nulovým růstem dividend nepočítá ani zdaleka, v cenách akcií je implikovaný růst kolem oněch 7,6 %. Tedy ne výrazně méně, než čeká GS (jak implikuje graf), ale o něco více. Je oněch cca 7+ % ekonomicky reálných?
Pokud by potenciál US ekonomiky dosahoval 2 % a inflace se vrátila ke 2 - 3 %, nominální růst celého hospodářství by dosahoval 4 – 5 %. Oněch cca 7,6 % tedy implikuje, že by rostl podíl zisků na celkových příjmech (přesněji řečeno podíl zisků obchodovaných firem na celkových příjmech). A/nebo by firmy ze zisků vyplácely soustavně víc a víc (což ale nejde do nekonečna).
Podíl práce a kapitálu na příjmech je tedy tématem, které se úzce dotýká i akciového trhu. Občas se mu tu věnuji, včetně úvah o tom, co s tímto podílem mohou v budoucnu udělat možné strukturální změny na americkém trhu práce. Dnes už nechci výrazně odbíhat od dosavadního tématu, kterým byl vývoj dividend a pomyslná férová hodnota akcií. Takže pro dokreslení toho, čemu se tu věnujeme na závěr, časové a místní srovnání vývoje podílu práce na příjmech:

Zdroj: Twitter
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.04.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.