V září v Česku zaniklo 1 369 firem a pouze 2 040 jich bylo založeno. Čistý přírůstek firem je tak nejnižší od začátku pandemie
Během září bylo v České republice založeno celkem 2 040 obchodních společností a zaniklo jich 1 369. Po červenci, kdy jich bylo založeno pouze 1 859, je tak září měsícem s druhým nejnižším počtem založených firem v tomto roce. Zároveň bylo září hned po lednu měsícem s druhým nejvyšším počtem zaniklých firem v tomto roce. Celkově tak za minulý měsíc přibylo pouze 671 obchodních společností, což je nejméně od června 2020, tedy od období zasaženého první vlnou pandemie. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.
„Na číslech ze září můžeme pozorovat zpomalení ekonomiky, které však může být jen krátkodobou odchylkou. V září připadalo 15 vzniklých firem na 10 zaniklých, což je sice výrazně méně než během většiny předchozích měsíců, na druhou stranu pouze 16 nových firem na 10 zaniklých připadalo i v lednu,“ uvedla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
Firem přibývá méně než loni, ale více než v začátku pandemie
Celkově od začátku roku přibylo 10 761 firem, tedy o 875 méně než za stejné období vloni. I tak jde stále o vyšší čistý přírůstek, tedy rozdíl mezi vzniklými a zaniklými firmami, než v roce 2020. Také průměrná dynamika růstu za letošní rok se stále pohybuje na úrovni 20 nových firem na 10 zaniklých, což je pouze o 1 méně než vloni. „Na celkovém vývoji počtu společností se zatím rozhodně plně nepromítla současná situace a zhoršení ekonomického výhledu. Klíčové budou nadcházející měsíce a také první polovina roku 2023,“ upřesnila Věra Kameníčková.
Firem bylo letos zakládáno méně ve všech krajích
Firem bylo od začátku roku založeno ve všech krajích méně než ve stejném období loňského roku. Nejvíce obchodních společností vzniklo v Praze (10 305), v Jihomoravském kraji (2 591) a v Moravskoslezském kraji (1 601). Nejvyšší relativní úbytek vzniklých firem zaznamenal Moravskoslezský kraj, kde od ledna vzniklo o 280 (tedy o 15 %) méně firem než vloni a následně Jihočeský kraj, kde jich bylo založeno o 84 (12 %) méně.
Nejvíce firem od začátku roku zaniklo v Praze (5 342), v Jihomoravském kraji (1 086) a v Moravskoslezském kraji (806). Počet zaniklých firem se oproti loňsku znatelně snížil na Karlovarsku, a to o 192 (-57 %) a na Plzeňsku o 245 (-45 %). Naopak o 171 (27 %) více firem zaniklo v Moravskoslezském kraji a o 15 (19 %) na Vysočině.
„Všechny kraje letos zatím vykazují růst poštu společností, i když rozdíly mezi nimi jsou značné. Zatímco třeba na Vysočině od začátku roku připadá 41 vzniklých firem na 10 zaniklých, na Olomoucku je to 33, v Praze 19 a na Ústecku vzniká přibližně stejně firem jako jich zaniká,“ upřesnila Věra Kameníčková.
Nejvíce firem vzniká v zemědělství, lesnictví a rybářství
Nejvíce obchodních společností vzniklo v prvních devíti měsících roku v odvětví nakládání s nemovitostmi (3571), v obchodě (3525) a ve zpracovatelském průmyslu (2607). Oproti loňsku přibylo nejvíce založených obchodních společností v odvětví zemědělství, lesnictví a rybářství, a to o 474, tedy 48 %.
Nejvíce firem letos od začátku roku zaniklo v odvětví obchodu (3326), nakládání s nemovitostmi (2127) a profesních vědeckých a technických činnostech (1300). Počet zaniklých firem se oproti prvním devíti měsícům loňského roku nejvíce snížil v dopravě a skladování, a to o 40, tedy 14 %. Nepatrné zvýšení počtu zaniklých firem zaznamenalo odvětví profesních vědeckých a technických činností, kde přibylo zaniklých firem o 18 (1 %) na 1300, zpracovatelský průmysl, kde zaniklých firem přibylo o 22 (2 %) na 933, a informační a komunikační činnosti, kde počet zaniklých firem vzrostl o 4 (2%) na 249.
Nejvyšší dynamiku růstu vykazuje stále segment zemědělství lesnictví a rybářství, kde připadá 69 vzniklých firem na 10 zaniklých, dále pak informační a komunikační činnosti s 38 novými firmami na 10 zaniklých a třetí příčku obsadila doprava a skladování s 31 novými firmami na 10 zaniklých. Naopak nejnižší dynamiku vykazuje obchod, kde připadá jen 11 firem na 10 zaniklých a profesní, vědecké a technické činnosti s 12 novými firmami na 10 zaniklých.
Graf 1: Počet vzniklých a zaniklých obchodních společností během prvních 9 měsíců v jednotlivých letech
Zdroj: CRIF
Graf 2: Počet vzniklých obchodních společností na deset zaniklých v jednotlivých letech
Zdroj: CRIF
Graf 3: Čistý přírůstek obchodních společností během prvních 9 měsíců 2021 vs. 2022
Zdroj: CRIF
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.
Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Oběma registrům CRIF – Czech Credit Bureau zajišťuje i technický servis. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.
Portál www.informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu. Užitečnou pomůckou pro rychlé prověření podnikatelského rizika hledané firmy je barva vícezdrojového Semaforu Cribis ukazující míru vážnosti známých varovných informací k danému subjektu. Přehlednou orientaci o vazbách na vyhledanou firmu poskytnou uživatelům tabulkové přehledy subjektů napojených na danou firmu sestavené z několika desítek různých informačních zdrojů. Pro zjištění finanční situace hledané firmy je na portálu zveřejněn graf ukazující vývoj jejích tržeb a zisků nebo ztrát od roku 2011 do současnosti.
Poslední zprávy z rubriky Podnikání:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Trestní zákoník č. 40/2009 Sb.
- § 209 paragraf 209 - Trestní zákoník č. 40/2009 Sb.
- § 205 paragraf 205 - Trestní zákoník č. 40/2009 Sb.
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Ošetřovné 2024 - kalkulačka: celkem 6.399 Kč za 9 dnů ošetřovného při příjmu 40.000 Kč. O 27 Kč více než vloni.
- Města a obce v ČR - vyhledávání firem a osob na adrese, zajímavosti - Města a obce
- DIČ - Daňové identifikační číslo, ověření DIČ firem a osob