Ranní okénko - Vývoj na US trhu práce nebude pro Fed překážkou
V tomto týdnu dorazí sada dat z reálné ekonomiky Česka a Německa za srpnové období. Pro zaktualizování vyhlídek do konce roku poslouží zářijový PMI index pro tuzemský zpracovatelský sektor. V USA budou zveřejněny výsledky ISM indexů, které dosud setrvaly nad 50bodovou hranicí a ukazovaly příznivější výhled než jejich protějšek PMI. Z globálního pohledu bude na finančním trhu hrát hlavní roli měsíční statistika z amerického trhu práce. Ta by měla odhalit pokračující odolnost navzdory známkám ochlazování. Tvorba pracovních míst nad 200 tisíci měsíčně a míra nezaměstnanosti pod 4 % dávají Fedu možnost pokračovat v cyklu svižného zvedání sazeb. Očekávání jestřábího postupu Fedu hraje hlavní roli ve vývoji výnosů amerických státních dluhopisů. Na měnovou politiku reaguje především kratší konec výnosové křivky (2letý dluhopis). Výnosová křivka je tak v poslední době v inverzi okolo -45 bazických bodů (2y – 10y) a podle RBI setrvá v příštích měsících poblíž -40 a -50 bazických bodů. V aktualizované prognóze očekáváme v nejbližším období posun americké výnosové křivky směrem vzhůru do rozmezí 4,4-4,6 % (krátký konec) a 4,0-4,2 % (dlouhý konec).
Dnešek odstartuje PMI pro český zpracovatelský sektor. Již dostupné výsledky PMI pro Německo či eurozónu signalizují další snížení a ve stejném směru jde i pokles nálady v tuzemské ekonomice (konjunkturální průzkum). Náš odhad počítá s poklesem PMI z 46,8 na 45,9 bodů, medián odhadů je 45,6. Později dnes zveřejnění ministerstvo financí vývoj státního rozpočtu za září.
V úterý je na řadě inflace ve výrobním sektoru (PPI) v eurozóně. S ohledem na zvýšené ceny energií v poslední době se očekává zesílení meziměsíčního růstu z 4 na 5 %.
Během čtvrtka a pátku dorazí statistiky z českého maloobchodu, průmyslu a zahraničního obchodu. Zahraniční obchod je negativně ovlivněn oslabující domácí i zahraniční poptávkou. Během srpna podle našeho odhadu dosáhl deficit salda 26 mld. Kč, o zhruba 3 mld. více než v červenci. Výsledek průmyslu bude velmi záležet na vývoji v automotive. Dostupná data ukazují na zvýšení objemu výroby aut, což napomůže k meziročnímu růstu průmyslu poblíž 4 % po očištění o kalendářní vlivy. V maloobchodu se dá jen těžko očekávat zlepšení se spotřebitelskou důvěrou historicky nízko a inflací historicky vysoko. Počítáme s poklesem o 6 % meziročně po poklesu o 7,2 % v červenci.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úrokové sazby - úroky z vkladů.
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Graf úrokových sazeb hypoték
- Úroková sazba hypotéky
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Sazba D57d, tarif D57d - elektřina
- Úrokové sazby ČNB
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…