Tématem pro trhy příštího týden bude stále energetická krize, a také co udělá FED
Finanční trhy pokračovaly ve zvýšené volatilitě, kterou přinášely obavy z dalšího utahování měnové politiky. Velkými výkyvy procházely hlavně dluhopisové trhy, vyhrocená situace dokonce přinutila britskou centrální banku Bank of England k tomu, že ve středu zahájila nákupy státních dluhopisů s cílem zajistit stabilitu finančního systému. Mohutné výkyvy cen dluhopisů ohrožovaly především penzijní fondy. Zklidnění situace u britských dluhopisů pomohlo dluhopisům globálně. Rostoucí obavy z recese a výkyvy u dluhopisů vyvolaly další prodejní tlaky u akcií.
Ve čtvrtek podle očekávání ČNB ponechala své sazby beze změny (7,00 % pro 2T repo), ale na tiskové konferenci guvernér Michl překvapivě uvedl, že na dalším zasedání v listopadu bude bankovní rada řešit otázku, zda sazby znova ponechat beze změny, nebo je ještě dál zvýšit.
V souhrnu za celý týden americké akciové indexy ztratily 1-2 % t/t a hlavní index S&P 500 se dostal na nejnižší úrovně od listopadu 2020 (3615 bodů). V západní Evropě akciové indexy v průměru ztrácely 1-2 % t/t. Domácí index PX v pátek uzavřel na hodnotě 1123 bodů (-3,8 % t/t) a je na nejnižší úrovních od května 2021. Výnosy dluhopisů se v řadě zemí dostaly na nejvyšší úrovně od roku 2009, sledovaný výnos amerického 10letého dluhopisu se během týdne dostal i na 4,0 %.
Společnosti na BCPP
Pražská burza se v uplynulém týdnu ponořila hluboko do červených čísel. Nejvíce ztrácely akcie Kofoly (-11,6 % t/t na 244 Kč). Ty se od čtvrtka obchodují bez nároku na dividendu ve výši 11,3 Kč, po očištění o tento technický faktor by byl propad „jen“ 7,8 %. Důvodem jsou komentáře generálního ředitele a největšího akcionáře Jannise Samarase ohledně extrémního nárůstu nákladů, které není společnost schopna promítnout do ceny produktů. Téměř 8 % odepsala bez výraznějších zpráv realitní společnost CTP (-7,8 % na 259 Kč), za čímž mohou být obavy z recese.
Naopak nejlepší výkonnost zaznamenaly akcie TMR, které uzavřely v mezitýdenním srovnání beze změny, nicméně tradičně při minimální likviditě. Z větších titulů se držel Philip Morris ČR (-1,2 % na 16 420 Kč). Ten ve čtvrtek zveřejnil solidní čísla za první polovinu tohoto roku, když tržby vzrostly meziročně o 10 % na 9,8 mld. Kč a čistý zisk o 6 % na 1,8 mld. Kč.
V klesajícím trendu pokračovala i energetická společnost ČEZ (-6,8 % na 860 Kč), kde jsou investoři stále v nejistotě ohledně finální podoby mimořádných daní či regulace. Energetičtí ministři EU se v pátek shodli nad již dříve prezentovaným návrhy, které zahrnují zastropování cen produkce z jiných než plynových zdrojů na 180 EUR/MWh, povinné snížení spotřeby elektřiny ve špičkách a mimořádné daně na společnosti z ropného, petrochemického a těžebního sektoru. Nyní se tak bude čekat, jak pojme implementaci těchto pravidel česká vláda a zda je doplní o své další případné návrhy.
Výhled na příští týden
Končící týden byl poznamenán bolestivým přizpůsobováním trhů na rostoucí úrokové sazby a na nová rizika. Nejvíce volatilní až chaotická situace nastala ve Velké Británii, kde plán premiérky Liz Trussové na prudké snížení daní vyvolává obavu finančního trhu z rozpočtového deficitu, který dluhopisový trh nyní dokáže jen špatně absorbovat. To vyvolalo prudký růst výnosů na dluhopisech, propad kurzu libry a mimořádné středeční oznámení Bank of England o pozastavení prodeje aktiv. Není vyloučené, že britská fiskálně-měnová krize bude pokračovat i v příštích dnech.
Pokračujícím tématem je samozřejmě i evropská energetická krize, která byla dále prohloubena poškozením plynovodu Nord Stream I. Konečně, Rusko dle očekávání v pátek oznámilo anexi čtyř ukrajinských regionů. To bude způsobovat rostoucí geopolitické napětí, neboť Rusko může nyní vyhrožovat použitím jaderných zbraní na „obranu“ anektovaných území.
Za oceánem jsou trhy o poznání klidnější, nicméně americký akciový trh žije nadále hlavně měnovou politikou Fedu, jehož představitelné jsou stále neoblomní ve snaze potlačit inflaci i za cenu hospodářské recese. Číslem příštího týdne bude páteční růst zaměstnanosti v USA za září, kde se očekává opět solidní číslo (+250 tis. prac. míst). To však může být pro akciový trh spíše negativní zprávou, neboť dobrá makroekonomická čísla jen utvrzují Fed ve zvyšování úrokových sazeb a odprodeji dluhopisů. Z těchto důvodů jsme na akciové indexy nadále opatrní a očekáváme do příštího týdne spíše pokračující korekci. Na českém akciovém trhu neočekáváme žádné významné korporátní zprávy.
Z makroekonomického pohledu začne týden americkým ISM v průmyslu za září (oček. 52,3 po 52,8 b.). Ve čtvrtek budeme sledovat odhad změny zaměstnanosti v USA za září dle agentury ADP (oček. +205 tis. po +132 tis.) a v Německu průmyslové objednávky za srpen (oček. -0,5 % m/m po -1,1 %). V pátek ráno budou v Německu zveřejněny srpnové maloobchodní tržby (oček. -4,1 % r/r po -5,5 %) a průmyslová výroba (oček. -0,5 % m/m po -0,3 %), ale hlavním číslem bude zmíněná změna zaměstnanosti v USA za září (oček. +250 tis. po 315 tis.).
J&T BANKA, privátní a investiční banka úspěšných
Od roku 1998 nabízí služby a poradenství, které řeší nejen současné potřeby klientů, ale zohledňují i širší rodinné vztahy a delší časový horizont. Ochraňují majetek nejen před ekonomickými vlivy, ale i proti legislativním změnám a životnímu běhu. Zahrnují multigenerační správu majetku a nástupnictví, investiční poradenství, obchodování s cennými papíry, správu a strukturování majetku či služby life-style managementu. Vedle komplexních služeb family office a privátního bankovnictví poskytuje specializované financování v oblasti real estate a podnikových akvizic.
Do bankovního holdingu J&T Finance Group SE patří kromě české J&T Banky její slovenská pobočka, J&T Banka d.d. v Chorvatsku a slovenská bankovní skupina 365 (dříve Poštová banka).
Více informací na: www.jtbank.cz
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Svátky tento týden - kalendář jmen
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory