Patria (Patria Finance)
Makroekonomika  |  30.09.2022 16:10:52, aktualizováno 02.10.2022 22:31:00

Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?

Před pandemií byla, podle mne ne nadarmo, celkem populární teorie dlouhodobé stagnace. Tedy chronicky slabé poptávky a převisu (zamýšlených) úspor, které tlačily dolů sazby a návratnost aktiv. Z dnešního pohledu si pak můžeme všimnout, že svým způsobem to byl stav hojnosti – „hojná“ nabídka předbíhala poptávku. Stačilo pár čtvrtletí a situace se obrátila do opačné polarity. Dnes o nepřecházející přechodné inflaci a jejím několikaletém dlouhodobějším výhledu.

BofA v následujícím grafu srovnává aktuální inflaci ve vybraných zemích s konsenzuálním očekáváním týkajícím se inflace v roce 2024. Obrázek je to pozoruhodný. Vyjma Japonska* jsou nyní inflační čísla stále docela extrémní, nicméně očekávání se snad, s výjimkou Austrálie, výrazně neodchylují od 2 %:
01
Zdroj: Twitter

Jak jsem zmínil v úvodu, předpandemickou situaci v řadě vyspělých zemí a možná nejen jich šlo vystihnout onou zkratkou dlouhodobé stagnace. Jejím rysem bylo i to, že centrální banky se pokoušely dosáhnout svých cílů povětšinou zespoda – zvednout inflaci na 2 %. Nyní se snaží o pravý opak – snížit inflaci na tento cíl, a to často z velmi vysokých hodnot. Výše uvedený graf, respektive naplněný konsenzus by mohl znamenat opětovný posun směrem do onoho „prvotního“ stavu. Který ze zpětného pohledu daný současným nabídkovým nedostatkem nebyl asi zase tak špatný. Ideální by ale samozřejmě byla „přirozená“ rovnováha mezi nabídkou a poptávkou. A nejen mezi nimi.

Druhý dnešní graf ukazuje, jak dlouho v různých případech trvalo, než se inflace vrátila z úrovní nad 5 % k 2 %. BofA k datům píše, že v průměru po překročení oné 5% hranice trvalo deset let, než se inflace vrátila k 2 %.
02
Zdroj: Twitter

Během posledního roku se u nejednoho z nás zřejmě zvýšila opatrnost při používání slova „přechodný“. Uvedený graf by jí asi mohl ještě přiživit. Ale všimněme si, jak velký je rozptyl hodnot. S tím, že někdy pokles inflace k 2 % trval také dva, či čtyři roky. Čímž se vlastně vracíme ke grafu prvnímu.


*O výjimečné inflační situaci v Japonsku jsem tu psal před časem. Zmiňoval jsem teorii pana Michaela Pettise, podle které zde podobně jako v Číně hraje významnou roli chronicky slabá domácí poptávka. Což by ale implikovalo, že nabídkové tlaky samy o sobě na vysokou inflaci v jiných zemích nestačily.


Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

03.10. 08:34  Inflace trochu jinak (Pijack)
02.10. 16:25  Inflace trochu jinak (Pepa)
01.10. 18:58  Inflace trochu jinak (Gvoz)
Diskuse je uzavřena






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688