Česko-saská spolupráce věznic bude pokračovat i po skončení EU projektu
Dne 27. září 2022 se v Praze uskutečnila závěrečná konference česko-saského EU projektu pod názvem „Justice CZ-SN", do něhož bylo zapojeno osm českých a saských věznic z příhraničí. A důvodů k oslavě bylo hned několik.
Ministerstvo spravedlnosti ČR, zastoupené náměstkem člena vlády, panem Karlem Dvořákem a ředitelem odboru milostí a inspekce, panem Miroslavem Loulou, přivítalo více než 60 účastníků z České republiky a Spolkové republiky Německo.
Mezi hosty a posluchače patřil také pan generálmajor Michailidis, generální ředitel Vězeňské služby, zástupci Velvyslanectví SRN v Praze a Generálního konzulátu ČR v Drážďanech. Pozvání přijala také paní Josefine Ofner, ředitelka Styčné kanceláře Svobodného státu v Praze a zástupce poskytovatele dotace z Ministerstva místního rozvoje.
Závěrečné setkání završilo dva roky trvající projekt, jehož realizace byla možná díky prostředkům z Evropského fondu pro regionální rozvoj a Programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Svobodným státem Sasko a ČR pro léta 2014-2020.
Okolnosti od počátku plnění cílů projektu, založeném na osobním setkávání napříč hranicemi a přenosu know-how, nepřály. Navzdory pandemické nepřízni a díky značné flexibilitě a angažovanosti všech stakeholderů se však podařilo dokončit odborné workshopy a hospitace dle původního plánu.
Výsledkem společného úsilí je kromě prezentace získaných poznatků a zkušeností ze sousedního systému výkon trestu odnětí svobody především podpis Dohod o další spolupráci mezi partnerskými věznicemi, které budoucí rozvoj česko-saských vztahů v oblasti vězeňství ukotví a prohloubí.
Spolupráci podpořila svým video-pozdravem i saská ministryně spravedlnosti, paní Katja Meier, která ocenila silnou vůli a entuziasmus všech věznic v nelehké době pandemie Covid-19 a popřála partnerským věznicím řadu přínosných odborných setkání i po skončení projektu, neboť styčných a inspirativních témat je hodně, např. propojení a spolupráce subjektů penitenciární a postpenitenciární péče, efektivita programů zacházení odsouzených žen, podpora rozdělených rodin u odsouzených, otázka personálního náboru, zaměstnávání odsouzených uvnitř i mimo areály věznic či kontrola nepovolených předmětů ve věznici, aj.
Projekt, jehož druhou věcnou a odbornou větví je oblast trestního stíhání s cílovou skupinou českých a saských státních zástupců, administroval odbor projektového řízení a dotací, konkrétně ho řídila a koordinovala paní Mgr. Michaela Veselá.
Ministerstvo spravedlnosti
29.9. 2022
Poslední zprávy z rubriky Zákony a právo:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koronavirus Česko - koronavirus v České republice
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Česko-saská spolupráce věznic bude pokračovat i po skončení EU projektu
- Podporujeme česko-saskou spolupráce v oblasti inovativních technologií
- Český a saský premiér podepsali memorandum o spolupráci při produkci lithia a realizaci dalších strategických projektů - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Český a saský premiér podepsali memorandum o spolupráci při produkci lithia a realizaci dalších strategických projektů - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení