Měnové intervence nahrávají spekulantům, dolar obvykle sílí až do vrcholu u krátkodobých výnosů obligací
Larry Summers si pochvaluje vývoj na straně americké monetární politiky, obavy má ale podle svých slov z toho, co se děje ve Velké Británii (viz první část rozhovoru zde). Jak ekonom vidí vývoj na dolaru? A jak se dívá na vztah mezi děním na trhu práce a produktivitou?
„Dnes není čas na nějakou naivní politiku nabídkové strany,“ pokračoval ekonom v hodnocení vývoje ve Velké Británii. Taková politika je podle něj v této zemi prosazována již od brexitu, projevila se mimo jiné tím, jak daleko za křivku se dostala svou monetární politikou Bank of England. Tedy jak pozdě reagovala na rostoucí inflační tlaky. Nyní se projevuje i ve fiskální politice a Británie může být podle ekonoma nakonec příkladem velmi špatně nastavené celkové makroekonomické politiky. „Je možné, že situaci odhaduji špatně, ale obávám se toho, jakým směrem se Británie vydává,“ řekl Summers.
Na dotaz týkající se posilujícího dolaru ekonom uvedl, že ten snižuje inflační tlaky v USA, ale opačně působí ve zbytku světa. Je také měnou mezinárodního obchodu a jeho síla tak podle Summerse tento systém narušuje. Některé země se snaží zasahovat proti slábnoucí měně intervencemi. Zejména tam, kde jdou tyto intervence proti celkovému nastavení monetární politiky, to ale může spíše vytvářet příležitosti pro spekulanty. Příkladem takové země je podle ekonoma nyní Japonsko. A téma silného dolaru „tu pravděpodobně ještě nějaký čas zůstane“.
Zdroj: Twitter
Na závěr Summers odpovídal na dotaz ohledně vývoje na trhu práce a souvisejícího vývoje produktivity. Její vývoj nyní považuje za „hrozný“, což může být částečně jen odraz toho, jak prudce rostla v předchozím období. Projevovat se ale může i klesající ochota lidí k vyšším pracovním výkonům. Summers v této souvislosti uvedl, že kdyby lidé v průměru pracovali namísto 8 hodin denně jen 7 a 3 hodiny, výsledný efekt by byl stejný, jako kdyby mzdy vzrostly o 3 % nebo došlo k 3% poklesu produktivity.
Summers míní, že popsaný vývoj může být doposud opomíjeným faktorem za vyššími inflačními tlaky. Jeho kořeny mohou sahat k pandemii, ale projevovat se může i napjatá situace na americkém trhu práce. Ta totiž vede k růstu vyjednávací síly zaměstnanců a následně může přinášet i nižší skutečně odpracovanou dobu.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 07.11.2024
Natural 95 35.77 Kč | Nafta 34.26 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?