Vyjádření České národní banky ke krácení a rušení objednávek pamětních mincí a bankovek
V posledních letech dochází k postupnému zvyšování zájmu o stříbrné a zlaté pamětní a obchodní mince a bankovky, emitované Českou národní bankou. Tento zájem zjevně vrcholí poptávkou po mincích a bankovkách, vydávaných od začátku roku 2022 do konce roku 2023. ČNB nemá v současné době provozní podmínky pro přímý prodej veřejnosti a proto již tradičně od roku 1993 prodává pamětní mince a bankovky výhradně prostřednictvím smluvních partnerů, jejichž seznam je, společně s dalšími informacemi, zveřejněn na webové stránce ČNB. Emise pamětních mincí a bankovek je zpravidla rozdělena na dvě pololetní období, v nichž mají smluvní partneři možnost upravit výši svých objednávek.
Pouze v případě, že objem objednávek převýší maximální emitované množství (emisní limit), tedy zjednodušeně poptávka převýší nabídku, je ČNB nucena objednávky snížit (krátit). Krácení objednávek je výhradně poměrné (percentuální) a pro všechny partnery shodné. Informaci o případném krácení obdrží smluvní partneři do 30 dnů od ukončení objednávkového období, tedy zpravidla do konce ledna na druhé pololetí téhož kalendářního roku a do konce srpna na první pololetí následujícího kalendářního roku.
Informaci o krácení na první polovinu roku 2022 (bankovka "Engliš" a mince "Jawa 250") odeslala ČNB smluvním partnerům 18. srpna 2021, na druhou polovinu roku 2022 (mince "Litoměřice") dne 19. ledna 2022 a na první polovinu roku 2023 (mince "Blahoslav", "Matocha", Československý rozhlas", "Tatra 603" a "Kroměříž") dne 8. srpna 2022.
V obavě z krácení objednávají někteří smluvní partneři mnohonásobně větší množství (aktuálně až 6x nad emisní limit a až 15x nad obvyklé náklady podobných mincí v nedávné minulosti), které by podle názoru ČNB v některých případech ani nebyli schopni odebrat a zaplatit, čímž se celkové množství objednávek a míra krácení dále zvyšují.
V návaznosti na uvedené krácení smluvních objednávek jsou smluvní partneři nuceni krátit nebo rušit rezervace a objednávky i svým klientům. Způsob a postup tohoto krácení již ČNB nemůže ovlivnit, doporučuje ale smluvním partnerům, aby nepřijímali objednávky na odběr mincí dříve, než mají od ČNB potvrzeno přidělené množství.
ČNB také ujišťuje, že jediným důvodem krácení smluvních objednávek je zvýšená poptávka převyšující emisní limity, mince nejsou vyráběny v nižším, ale naopak podstatně vyšším množství, než v nedávné minulosti. Objektivně je jich proto dostatek, pouze ne v určitý okamžik a u určitého prodejce.
ČNB současnou situaci a východiska z ní zkoumá a uvažuje i o jiných způsobech emise a prodeje pamětních a obchodních mincí a bankovek.
Okomentovat na facebooku
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Alternativní investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun