Export (export.cz)
Komodity  |  21.09.2022 16:09:36

Argentinští těžaři mohou využít globální poptávku po lithiu a mědi

V souvislosti s globálním trendem přechodu na zelenou energetiku a dopravuArgentina unikátní pozici k tomu, aby využila měnící se poptávku po nerostných surovinách. Zraky se upínají především k lithiu a mědi. V souvislosti s dluhovými závazky je těžební sektor pro zemi důležitým zdrojem příjmů.

Ilustrační foto: Shutterstock

Investování v Argentině má sice určité výhody, ale společnosti musejí počítat také s vysokou inflací, politickou nejistotou a složitými devizovými pravidly, která vyžadují rozsáhlé znalosti právního rámce. 75 % plochy perspektivních oblastí v zemi zůstává neprozkoumaných. Těžební činnost je tedy v Argentině stále na začátku, což znamená významnou příležitost pro aktivitu firem v rámci stávajících i nových těžebních projektů.

ZATÍM NEVYUŽITÝ POTENCIÁL

Těžba kovů se v Argentině zaměřuje především na zlato, stříbro, měď, olovo či zinek. Podle ministerstva hornictví Argentiny je ke dnešnímu dni aktivních 87 těžařských projektů spojených se vzácnými kovy, a to v různých fázích realizace. Pro letošní rok se odhaduje, že by mohly být vyvezeny kovy v hodnotě 4 miliard amerických dolarů. To však zdaleka nedosahuje potenciálu tohoto odvětví. Například Chile v roce 2021 vyvezlo vzácné kovy v hodnotě 57,8 miliardy USD. Politická a hospodářská nestabilita, inflace, omezování směnných kurzů a nedostatečná infrastruktura jsou hlavními důvody, které zpozdily rozvoj tohoto odvětví.

NEJVĚTŠÍ NADĚJE: MĚĎ A LITHIUM

V nejbližším období se bude v Argentině rozvíjet především těžba mědi. V různých fázích rozvoje se nachází osm megaprojektů v pěti provinciích, jejichž výstavba si v příštích několika letech vyžádá investice ve výši více než 22 miliard USD a umožní zvýšit vývoz tohoto kovu na více než 11 miliard USD ročně. Zásoby mědi se nacházejí na severozápadě a dosahují přibližně 1 miliardy tun, což představuje 40 % světových zásob. Celosvětová poptávka po mědi se bude se zvyšovat v důsledku přechodu na elektrické dopravní prostředky.

Argentina je též třetím největším producentem lithia na světě, přičemž v provozu jsou dva projekty, které představují 16 % světové produkce. Kromě toho se realizují dva projekty na rozšíření těžby a tři další jsou v pokročilé fázi průzkumu. V příštích letech by se tak vývoz mohl zvýšit pětkrát, či dokonce sedmkrát. Jen do roku 2025 se v oblasti lithia očekávají investice v hodnotě 5 miliard USD. Země má velký potenciál stát se nejdůležitějším vývozcem lithia – taktéž důležitého pro elektromobilitu – na světě.

VLASTNÍKY JSOU PROVINCIE

Argentinská ústava stanovuje, že provincie jsou původním vlastníkem přírodních zdrojů na svém území, a proto jsou samotné doly majetkem provincií, které udělují koncese na jejich využívání. Těžební činnost má zvláštní režim podpory na národní úrovni, který jednotlivé provincie dodržují. Zákon o důlních investicích zaručuje 0% sazbu na dovoz investičních statků (zařízení, náhradní díly), vstupů nezbytných pro provoz, jakož i dvojí odpočet daně z příjmu na výdaje na průzkum, zrychlené vrácení DPH, tříletý zrychlený režim odpisů, a zavádí 3% strop pro provinční licenční poplatky.

Je nezbytné podotknout, že Argentina se aktuálně nachází na hranici ekonomického rozvratu. Těžební projekty nevyužívají místní financování, ale externí kapitál, takže zvýšení úrokových sazeb argentinského pesa na ně nemá významný vliv. Ovlivňuje však místní dodavatele. Těžební společnosti však musí své příjmy z vývozu přepočítávat podle oficiálního kurzu dolaru, který v posledních 18 měsících zaostává za inflací.

Pro české firmy není Argentina neznámou a v minulosti již dodávaly například řešení pro přepravu hornin. Aktivní zde byla i společnost zaměřující se na vysoce moderní přístroje zkoumající složení a vlastnosti získaného produktu. V roce 2019 se uskutečnila podnikatelská mise zahrnující české firmy těžařského průmyslu. Firmy se mohou uplatnit také jako subdodavatelé velkých (kanadských, čínských, britských) investorů, kteří zde aktivity teprve rozvíjí (Lundin Mining, Randgold Resources, Glencore, McEwen Mining apod.).

Radek Hovorka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Buenos AiresModerní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Komodity:

Po 11:21  29. týden na trhu pohonných hmot ČMKB - nafta v průměru za 18,45 Kč/litr ČMKB (Českomoravská komoditní burza )
Po   9:53  29. týden na Energetické burze ČMKB - elektřina 25 od 2558 do 2587 Kč/MWh, plyn… ČMKB (Českomoravská komoditní burza )
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688