Investice do energetiky jako příležitost?
Poslední měsíce ukázaly, jak se může vývoj v oblasti energetiky zvrtnout a ceny, které byly roky „zastabilizované“ začít rapidně růst. Postupující energetická krize, kterou ještě více umocnila válka na Ukrajině a sankce vůči Rusku nám ukazuje, že máme značné deficity v oblasti primárních energií, a že investice do fosilních paliv nebyly dostatečné stejně jako adaptace přechodu na obnovitelné zdroje.
Zelená transformace a elektrifikace v praxi neprobíhají dostatečně rychle. Pro investory to však může představovat potenciálně zajímavou příležitost v odvětví obnovitelných a neobnovitelných zdrojů energie, které bude nezbytně nutné k překonání zmíněné krize a s ní spojenými „nástrahami“.
Závislost na fosilních palivech
Přestože téma přechodu na zelené energie se řešilo již před nástupem pandemie, včetně elektrifikace různých částí ekonomiky s cílem snížit emise uhlíku, které jsou součástí aktuálního způsobu života, ze Statistical Review of World Energy pro rok 2022 od britské společnosti BP vyplývá, že celosvětové využití fosilních paliv je aktuálně na úrovni 82 procent, zatímco před pěti lety se nacházelo na úrovni 85 procent. V praxi to znamená, že ekonomika je stále závislá na fosilních palivech, a i když se jejich podíl bude postupně snižovat, zřejmě ještě značný čas potrvá, než dokážou prvenství převzít obnovitelné zdroje. „Zelená energetika“ neroste tak rychle, jak by bylo potřeba. V této souvislosti může být zajímavá diverzifikace portfolia do akcií společností těžících uhlí, které si stále drží prvenství jako palivo pro výrobu elektrické energie.
Cena elektřiny raketově roste
Věděli jste, že cena elektrické energie v Evropě dosáhla v polovině srpna devítinásobku oproti roku 2007? A stále roste. Přispělo k tomu i ukončování závislosti na dodávkách energie z Ruska, které značně omezuje možnosti objemu dostupné energie z jiných zdrojů, nemluvě o potřebě výstavby s tím související infrastruktury.
Růst napříč Evropou
Při pohledu na graf Statista.com, který ukazuje vývoj cen ve vybraných evropských zemích od roku 2020 můžeme vidět, že například v Itálii se cena elektrické energie pohybovala v červenci 2020 na úrovni 38 eur za megawatthodinu, zatímco v červenci 2022 to bylo již 441,74 eur za megawatthodinu, což představuje během 2 let nárůst o 1 062 procent. Podobně vysoký nárůst lze sledovat i v dalších vybraných zemích jako Řecko, Maďarsko, Německo nebo Francie. Velký potenciál při skládání investičního portfolia tedy může mít i zařazení akcií různých energetických společností souvisejících s elektrickou energií.
Graf: Vývoj průměrných měsíčních velkoobchodních cen elektřiny ve vybraných zemích Evropské unie od ledna 2020 do července 2022 (Zdroj: Statista.com)
Zajímavé jsou plyn i ropa
Přechod na zelenou energii a zbavení se závislosti na fosilních palivech bez zastavení růstu bohatství zemí je pravděpodobně největší výzva, kterou globální ekonomika kdy čelila, protože růst bohatství představuje růst HDP země a ten je již desetiletí úzce spojen s emisemi CO2. Na druhé straně s sebou nese potencionální možnost investice do energetického sektoru, a to nejen co se týče elektrické energie nebo uhlí, ale také ropného a plynárenského sektoru a s nimi souvisejících odvětví, kde můžeme také pozorovat vysoký růst cen. Ale o tom si více povíme v dalších příspěvcích.
Olívia Lacenová, analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.
Olívia Lacenová
Ve světě finančních trhů začínala na oddělení sales, kde se věnovala klientům obchodujícím prostřednictvím CFD certifikátů. Fascinoval ji zejména svět akcií a komodit, kterým se chtěla věnovat podrobněji. Rok a půl strávila psaním odborných článků na tuto tématiku v redakci Hospodářských novin. Momentálně se zabývá analytickou činností, kde se věnuje hlavně trhům s komoditami a vývoji drahých kovů, které ve fyzické podobě považuje za nejlepší formu zajištění majetku proti nejistotě.
Wonderinterest Trading Ltd
Váš úspěch je pro nás prioritou, a proto ke klientům přistupujeme individuálně. Společnost Wonderinterest Trading Ltd tvoří tým nejlepších odborníků a vyškolených profesionálů, kteří jsou připraveni poskytnout vám pomoc při vstupu do světa investic tím správným způsobem - cestou k úspěchu. Wonderinterest Trading Ltd je kyperská investiční společnost (CIF), která je regulována a dohlížena Kyperskou komisí pro cenné papíry (CySEC) s licencí číslo 307/16. Poskytuje klientům obchodní příležitosti v dynamickém prostředí globálních trhů.
Více informací na https://www.wonderinterest.com/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Kdy do důchodu?
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Výpočet odchodu do důchodu
- Tabulka odchodu do důchodu
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets