Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  10.08.2022 12:52:09

Inflace v červenci zrychlila výrazně méně, než jsme čekali (Analýza makroindikátorů)

Tuzemská inflace v červenci překvapila tím, že nadále zpomalovala. Meziměsíční růst spotřebitelských cen se snížil z 1,6 % na 1,3 %, po sezonním očištění pak z 1,4 % na 1,2 %. Překvapení je to především proto, že podle již zveřejněných ceníků jednotlivých distributorů energií došlo od července k výraznému zdražení elektřiny a plynu pro konečné spotřebitele. Podle dnes zveřejněných dat ČSÚ však cena energií vzrostla meziměsíčně v průměru pouze o 1,6 %, což bylo dokonce méně, než měsíc před tím (růst o 2,1 % m/m). Nejvíce k meziměsíční inflaci přispívala oblast rekreace a kultury, kde se projevil sezónní efekt vyšších cen dovolených (příspěvek +0,4 pb). Další v pořadí byly potraviny a náklady spojené s bydlením (shodný příspěvek ve výši +0,3 pb). Růst cen pohonných hmot v červenci výrazně zpomalil, ze 3,9 % na 0,3 % m/m. Pomaleji rostly také ceny zboží jako celku (1 % m/m oproti předchozím 1,6 %), zatímco růst cen služeb zrychlil (z 1,6 % na 1,9 % m/m).

Meziroční inflace, která zrychlila na 17,5 %, tak skončila výrazně pod naším odhadem i prognózou centrální banky. My jsme předpovídali nárůst meziroční inflace z červnových 17,2 % na 19,3 % v červenci, zatímco ČNB čekala 18,8 %. Konsensus analytiků byl však nižší, když činil 17,9 %. Náklady spojené s bydlením (včetně energií) tvořily i nadále zhruba třetinu meziroční inflace, jejich dynamika se však zvýšila jen nepatrně, z 22,8 % na 23,1 % y/y. Růst cen energií zrychlil v průměru z 36,7 % na 38,9 %. To je nicméně pouze zlomek strmého nárůstu cen energií na velkoobchodních trzích. Meziroční růst imputovaného nájemného poprvé po zhruba roce a půl zpomalil z 20,1 % na 19,3 %. To však bylo hlavně v důsledku vyšší srovnávací základy, když meziměsíčně imputované nájemné nadále rostlo, i když oproti červnu pomalejším tempem. Tempo meziročního zdražení skutečně placeného nájemného se zvýšilo z 4,6 % na 4,9 %, za tím imputovaným však nadále významně zaostávalo.

Podle nás je otázkou času, kdy se nové ceníky distributorů a vysoké velkoobchodní ceny energií projeví ve spotřebitelské inflaci. Načasování je však nejasné s ohledem na to, že neznáme způsob jakým ČSÚ nové ceníky distributorů zohledňuje ve svých statistikách. Jak ukazuje dnes zveřejněný údaj, tak průsak vyšších cen energií do inflace bude pravděpodobně o dost pozvolnější, než jsme původně čekali. Nejistota ohledně průsaku vyšších cen energií do inflace tak v dalších měsících ještě dále ztíží predikovatelnost tohoto ukazatele. I tak by však podle našeho názoru měla meziroční inflace v následujících měsících zrychlovat až do blízkosti 20 %.

Autor: Martin Gürtler

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688