Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Makroekonomika  |  10.08.2022 10:54:06

Inflace v Česku i přes velké zdražení dovolených po dlouhé době zaostala za očekáváním. Je to nadějná zpráva hlavně pro novou bankovní radu ČNB


Inflace v Česku po dlouhé době zaostala za prognózami. V červenci činila meziročně 17,7 procenta, zatímco ČNB počítala s 18,8 procenta. Trh pak čekal 17,9 procenta. Meziměsíčně inflace dosáhla 1,3 procenta, trh přitom čekal až 2,9 procenta, v konsensu 1,6 procenta.

Meziměsíční růst cen pohánělo zejména markantní zdražení dovolených, o 23 procent v porovnání s červnem. Silný růst cen dovolených odráží skutečnost, že Češi na ni letos rozhodně nešetří. I když si uvědomují pokles kupní síly způsobený inflací a obávají se své vlastní finanční budoucnosti nejvíce v historii sledování od roku 2003, zahraniční dovolenou si velmi často odepřít nedokázali. I kvůli dvouletému „půstu“, jejž způsobila pandemie, resp. s ní související restrikce, které turistické cestování znesnadnily, ba znemožnily.

Nakonec se tedy nenaplnily nejčernější expertní odhady, podle nichž měla inflace meziměsíčně přidat až takřka tři procenta. Růst cen energií mezi červnem a červencem totiž nebyl tak vydatný, aby takový meziměsíční nárůst způsobil.

Meziročně pak inflace zrychlila, i když méně, než se obecně čekalo, zejména kvůli zdražení potravin, hlavně masa, sýrů a olejů. Výrazně, ovšem víceméně v souladu so čekáváním, narostly meziročně ceny energií, třeba plynu o takřka 60 procent. Zatímco v červnu činila inflace 17,2, nyní tedy 17,5 procenta. Nejvyšší expertní odhady přitom počítaly s meziroční inflací 19,3 procenta.

V příštích dvou měsících by tak inflace v meziročním vyjádření mohla zůstat pod psychologickou úrovní dvaceti procent, i když nová prognóza ČNB počítá s jejím zářijovým růstem nad tuto úroveň. To je příznivá zpráva pro současnou bankovní radu ČNB. Zvyšuje se totiž pravděpodobnost, že by už letos nemusela být razancí inflace dotlačena k zvednutí základní úrokové sazby nad úroveň sedmi procent. Mohla by pak argumentovat, že inflační tlaky jsou skutečně převážně dovážené, když inflace v porovnání s očekáváním zmírňuje i při stabilizaci úroků. 

Inflace by se v posledních třech měsících letošního roku měla stabilizovat na úrovni pod dvaceti procent, v příštím roce pak začít postupně citelněji zmírňovat. Za celý letošní rok vykáže inflace průměrné nejpravděpodobněji celoroční tempo 16,5 procenta. Příští rok pak zhruba 11 procent.

 


Lukáš Kovanda, Ph.D.

Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na: www.trinitybank.cz

10.08. 21:02  O něčem svědčí... (PJPrince)
Diskuse je uzavřena

Zprávy k cestování









?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688