Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  09.08.2022 06:51:37

Tlak na oslabení koruny jen tak nezmizí (Ranní zpráva z finančního trhu)

ČNB dnes zveřejní kolik činily její devizové rezervy na konci července a současně objem devizových intervencí proti oslabení koruny za červen. Ten podle nás vzrostl z květnových 3,5 mld. EUR na přibližně 5 mld. EUR. Ještě více pak centrální banka vynaložila v červenci. Navzdory přítomnosti ČNB na devizovém trhu očekáváme do konce roku vlivem slabých fundamentů oslabení koruny. Globální finanční trhy dnes budou při absenci významných makroekonomických dat vyhlížet středeční spotřebitelskou inflaci v USA.

Intervence ČNB proti oslabení koruny v červnu zesílily

ČNB dnes zveřejní objem devizových rezerv ke konci července a objem intervencí za červen. Odhadujeme, že ČNB po květnových 3,5 mld. EUR v červnu vynaložila na obranu koruny před oslabením zhruba 5 mld. EUR. Objem spotových operací za červenec potom mohl podle nás dosáhnout přibližně 8 mld. EUR. V rámci července se však (na základě dat z desetidenní bilance centrální banky) drtivá většina z toho pravděpodobně odehrála již v první červencové dekádě. Zatímco v období 1.-10. července uzavřela centrální banka podle našeho odhadu spotové operace v rozsahu zhruba 7 mld. EUR, dalších dvacet červencových dní si vyžádalo „jen“ okolo 1 mld. EUR. Tlak na oslabení koruny by měl být nicméně udržován pokračujícím deficitem zahraničního obchodu, respektive celého běžného účtu platební bilance. Kromě pravděpodobně již brzy vrcholícího úrokového diferenciálu a reálného posilování kurzu v návaznosti na vyšší tuzemskou inflaci ve srovnání se zahraničím, koruně navíc stále nepomáhá ani globální sentiment, který favorizuje v době zvýšené nejistoty především dolar. Do konce roku tak očekáváme oslabení koruny, které bude vycházet z fundamentů a které nebude ČNB plně neutralizovat svými intervencemi. Více v Ekonomických výhledech: https://bit.ly/CEOQ322CZ.

Růst průmyslu v červnu táhly hlavně automobily

Tuzemská průmyslová produkce v červnu meziměsíčně vzrostla o 0,5 % po předchozím růstu o 2,4 %. Zvyšovala se i nadále hlavně výroba automobilů (meziměsíčně o 7,1 %), kterou podporují lépe fungující dodavatelské řetězce. Řada průmyslových odvětví však již v červnu zaznamenala meziměsíční pokles, včetně celého zpracovatelského průmyslu, kde produkce klesla meziměsíčně o 0,7 %. Negativní trend vývoje bude pravděpodobně patrný i v dalších měsících. Na vině jsou především vysoké ceny, které snižují poptávku po průmyslovém zboží. Vliv v tomto ohledu má i zvýšená nejistota spojená s rizikem recese ekonomiky. Energeticky náročná odvětví pak výrazně trpí vysokými cenami elektřiny a plynu. Více zde: https://bit.ly/3zEVgXB. Meziměsíční růst v průmyslu se v červnu odrazil i na zmírnění schodku zahraničního obchodu, který dosáhl 12,1 mld. CZK, když trh čekal téměř dvojnásobek. K převisu hodnoty dovozu nad vývozem přispěly zejména vysoké ceny ropy a zemního plynu a snaha se zemním plynem předzásobit. Na druhou stranu se vlivem uvolnění v subdodávkách o něco zvýšil přebytek u obchodu s motorovými vozidly. Více zde: https://bit.ly/3SAY9B4.

Domácí trh práce zůstává napjatý. Po sezónním očištění podíl nezaměstnaných osob v červenci setrval na 3,2 %, čímž se drží jen mírně nad absolutním minimem z roku 2019 ve výši 2,7 %. Bez očištění sice podíl nezaměstnaných osob vzrostl v červenci meziměsíčně z 3,1 % na 3,3 %, jde však právě o pravidelný sezónní efekt, který neznamená, že by se situace na trhu práce zhoršovala. Poptávka po pracovní síle s nižší kvalifikací, kterou firmy častěji hledají právě prostřednictvím Úřadů práce, zůstává značná. V červenci bylo volných pracovních míst evidováno stále výrazných 313 tis. (308 tis. po sez. očištění). Na jedno volné pracovní místo tak v připadalo 0,8 uchazeče bez práce.

Koruna na včerejší data výrazně nereagovala. Důležitější pro ni budou až zítřejší údaje o domácí inflaci, kde čekáme hlavně vlivem růstu cen energií pro domácnosti její zrychlení na 19,3 % y/y a 2,9 % m/m. Inflace bude ve středu zveřejněna i v USA. Po pátečním překvapivě výrazném růstu zaměstnanosti se tamní investoři začali pro zářijové zasedání Fedu většinově přiklánět k růstu sazeb o 75 bb. Dolar však měl i tak včera tendenci spíše korigovat zisky ze závěru minulého týdne.

Autor: Jaromír Gec

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

16.08. 12:19  Intervenovat...? (Jaroslav Novotný)
Diskuse je uzavřena

Zprávy o koruně

Další zprávy k tématu "Koruna spodek"









Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688