plzen.eu (Plzeň)
Školství  |  11.07.2022 00:00:00

Město Plzeň pořádá intenzivní kurzy češtiny pro děti uprchlíků, je o ně velký zájem

Město pořádá intenzivní kurzy češtiny pro děti uprchlíků, je o ně velký zájem

Kurzy českého jazyka pro děti držitelů dočasné ochrany se rozhodlo uspořádat město Plzeň. Prostřednictvím Odboru sociálních služeb Magistrátu města Plzně již realizovalo první kurz v termínu od 27. června do 8. července 2022, druhý začal v pondělí 11. července a potrvá dva týdny. Oba uvedené kurzy jsou určeny dětem, které se svými rodinami uprchly z vlasti kvůli ruské agresi vůči Ukrajině a jsou již zapsány do plzeňských škol nebo se k dodatečným zápisům teprve chystají.

Zdroj fotografií: Odbor sociálních služeb Magistrátu města Plzně

Zdroj fotografií: Odbor sociálních služeb Magistrátu města Plzně

„Naší hlavní snahou bylo pomoci dětem, které přišly většinou jen se svými matkami či prarodiči do úplně cizího prostředí a pro něž je klíčové naučit se základy českého jazyka, a tím se lépe zařadit do běžných třídních kolektivů. Kurzy jsou sestaveny tak, aby svým obsahem odpovídaly potřebám ukrajinských dětí, které budou v Plzni absolvovat školní docházku a od září je čeká integrace do českého školského systému. Jde o intenzivní, čtrnáctidenní kurzy, které jsou, pro snadnější práci s dětmi a zachování individuálního přístupu k nim, rozděleny do dvou kategorií. První z nich se koná v dopoledních hodinách a je určena pro mladší děti ve věku sedm až deset let. Pro starší je vymezena odpolední výuka, každá skupina čítá maximálně deset dětí,“ uvedla náměstkyně primátora Eliška Bartáková, jež má v gesci mimo jiné i oblast sociálních věcí.

Češtinu se děti učí nejen teoretickou výukou, ale i praktickými cvičeními, hrami a doprovodnými činnostmi. „Například v závěru prvního kurzu si děti nazdobily perníčky. Jde vlastně o klasickou výuku formou hry, kdy děti v rámci nějakého tvoření ani nepostřehnou, že se naučily nová slova a automaticky a nenásilně je přejímají,“ doplnila Eliška Bartáková.

Zdroj fotografií: Odbor sociálních služeb Magistrátu města Plzně

„Zaznamenali jsme velké množství dotazů, zda město Plzeň realizuje nějaké jazykové kurzy. I když dlouhodobě pořádáme kurzy češtiny pro dospělé osoby z takzvaných třetích zemí, které jsou finančně podpořeny Ministerstvem vnitra České republiky v rámci projektu Podpora integrace cizinců na lokální úrovni, cítíme potřebu pružně reagovat na aktuální situaci a zvýšený zájem a pomoci dětem, které od září čeká velká zkouška. V první fázi jsme otevřeli dva výše uvedené kurzy, nicméně jejich kapacita je omezená a poptávka značná. Kurzů češtiny je zejména pro děti držitelů dočasné ochrany stále velký nedostatek, i v rámci celého Plzeňského kraje, a proto v kontextu mimořádného zájmu plánujeme otevřít ještě jeden, poslední prázdninový běh, a to v termínu od 15. do 29. srpna 2022,“ upřesnila Tereza Šlajsová, organizátorka kurzů a projektová manažerka pro oblast cizinců zmíněného odboru.

Zdroj fotografií: Odbor sociálních služeb Magistrátu města Plzně

Během tří termínů si lekce českého jazyka projde 60 dětí. Věnují se jim odborné lektorky – Dita Macháčková ze Západočeské univerzity v Plzni, Petra Němcová ze společnosti ROA a Veronika Rožánková, lektorka češtiny pro cizince, se kterou magistrátní odbor spolupracuje i na jiných kurzech. V rámci intenzivního kurzu zajistil magistrátní odbor občerstvení a vše potřebné pro výuku, děti obdržely školní potřeby, sešity, pomůcky a další materiály.

Přihlášení do třetího přidaného kurzu je stále ještě možné. V případě zájmu musí zákonný zástupce dítěte napsat na e-mail slajsovat@plzen.eu. Všichni budou písemně vyrozuměni.

Text: Eva Kriegerová


Zveřejněno: 11. 7. 2022, Martin Pecuch

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688