mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  08.07.2022 00:00:00

Náměstek ministra Martin Tlapa navštívil Zambii v čele delegace zdravotnických firem

Náměstek ministra Martin Tlapa navštívil Zambii v čele delegace zdravotnických firem

23.06.2022 / 12:25 | Aktualizováno: 08.07.2022 / 12:30

Náměstek Martin Tlapa byl přijat prezidentem Zambie a jednal s ministryní zdravotnictví a dalšími vládními představiteli. Česko usiluje o prohloubení vzájemné spolupráce a nabízí Zambii konkrétní řešení nejen pro rozvoj jejího zdravotnického sektoru, ale také pro modernizaci zemědělství a bezpečnostní spolupráci.

Návštěva náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapy v Zambii ve dnech 26. - 29. června 2022 v doprovodu ředitele Odboru ekonomické diplomacie Marka Svobody a zástupců českých firem sdružených v Asociaci výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků navázala na účast ministryně zdravotnictví Zambie Sylvie Masebo na Zdravotnickém fóru ČR-Afrika, které proběhlo ve dnech 17. - 20. května 2022 v Praze.

Náměstek Tlapa byl přijat prezidentem Zambie Hakainde Hichilemou. Představil mu priority českého předsednictví v Radě EU a perspektivu rozvoje bilaterálních vztahů se zvláštním zřetelem na zdravotnictví. Vedle široké škály zdravotnických prostředků nabízí Česko Zambii vybudování Centre of Excellence, které zambijské straně přinese přenos potřebného know-how pro organizaci zdravotnického systému a pro zajištění vzdělávání zdravotnického personálu.

Zambie je jednou z prioritních zemí české zahraniční rozvojové spolupráce, přičemž české projekty jsou zaměřeny především na zemědělství a rozvoj venkova. Mimoto po vypuknutí pandemie COVID-19 poskytlo Česko Zambii množství zdravotnické techniky a aktuálně pět set tisíc dávek vakcíny Comirnaty. Prezident Hichilema vyzval českou delegaci k zintenzivnění vzájemných vztahů zejména v oblasti obchodně-ekonomické spolupráce, z níž bude profitovat soukromý sektor v obou zemích.

Po celou dobu návštěvy se české delegaci věnovala ministryně zdravotnictví Sylvia Masebo. Zúčastnila se workshopů v metropoli Lusace a hlavním městě provincie Copperbelt Ndole, kde byla prezentována česká řešení pro zambijské zdravotnictví, a vedla expertní jednání české delegace s představiteli svého rezortu. Semináře ve Ndole se zúčastnili rovněž ministr průmyslu a obchodu C. Mulenga, ministr samosprávy a rozvoje venkova G. Nkombo a ministr pro provincii Copperbelt E. Matambo.