Inflace v eurozóně patrně poblíž 8,5 %, PMI míří dolů - Ranní okénko
ČNB dnes zveřejnění zápis z posledního měnověpolitického jednání. PMI pro český zpracovatelský sektor by měl zrcadlit výsledky v eurozóně a Německu a poklesnout blíže k 50bodům, které představují hranici mezi expanzí a kontrakcí aktivity. Později je na řadě inflace v eurozóně, která by mohla představovat další špatnou zprávu. Očekáváme její zvýšení meziročně z 8,1 % na 8,4 %. To může dostat finanční trh dále pod tlak, jelikož narůstající inflaci investoři reflektují v očekávání agresivnější měnové politiky a zvýšeným rizikem recese. Naopak v USA je dnešek z pohledu ekonomických dat klidnější.
PMI podle našeho odhadu během června poklesl z 52,3 na 50,9 bodů, což je v souladu s mediánem odhadů. Důvodem pro zhruba 1,5bodovou ztrátu měla být kombinace přetrvávajících potíží na nabídkové straně v čele s narůstajícími cenami výrobních komodit a upadající poptávky, na kterou upozorňoval již květnový výsledek. Další indikací je pokles PMI pro zpracovatelský sektor v Německu nebo eurozóně. Současně s Českem bude PMI reportován také pro Polsko a Maďarsko, kde trh také očekává zhoršení vyhlídek pro zpracovatele. Z pohledu výkonu ekonomiky PMI indikuje, že jak průmysl, tak export bude v průběhu roku ztrácet tempo. K tomu můžeme přidat slábnoucí výdaje domácností a výsledkem je pokulhávající aktivita ekonomiky – HDP se v meziročním srovnání podle naší prognózy bude v závěru roku meziročně víceméně stagnovat.
Vývoj cen energií a potravin naznačuje, že inflace v eurozóně během června dosáhla nového maxima. Podle tržního odhadu vystoupala z 8,1 % na 8,5 %, náš odhad činí 8,4 %. Dynamika jádrové inflace, která je o zmíněné energie a potraviny očištěna, měla být nižší a poskočit pouze o desetinku procentního bodu na 3,9 %. Pohled na již zveřejněné výsledky z některých členských států je smíšený. V Německu inflaci ztlumila administrativní opatření v oddíle dopravy a její výše byla nakonec nižší než se čekalo (7,6 % oproti 7,9 %). Oproti tomu ve Španělsku dosáhla 10,2 % namísto očekávaných 8,8 %. Ve Francii pak skončila v souladu s odhady na 6,5 %.
Pohled zpět:
Míra nezaměstnanosti v eurozóně během května poklesla z 6,8 % na 6,6 %, trh čekal stagnaci. Přitom nezaměstnanost pod 7% je pro eurozónu velmi atypická. Za trvání časové řady se v minulosti takto nízko ještě nedostala. Utahující se trh práce je rizikem svižnějšího růstu mezd a inflačních tlaků. Na druhé straně ale předstihové ukazatele již hlásí upadající spotřebu domácností. ECB, ale i další centrální banky, stojí aktuálně před těžkým úkolem odhadnout tempo utahování měnové politiky adekvátně k rozkolísané a těžko předvídatelné makroekonomické situaci.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory