Dolarová dominance a změny v rezervách centrálních bank - Víkendář
Zatímco ve včerejším Víkendáři jsme se věnovali krátkodobějšímu výhledu na měnových trzích a dolaru, dnes se zaměříme na delší období. Ekonom Tim Taylor na stránkách The Conversable Economist poukazuje na novou studii Mezinárodního měnového fondu, která se zabývá změnami v rezervách centrálních bank.
Taylor na úvod píše, že podle něj je pro mezinárodní obchod přínosné, pokud probíhá v jedné měně. Taková měna si pak získává silnější pozici a vše se udržuje určitou setrvačností, kterou není tak jednoduché zvrátit. Což ukazuje i to, že ani euro, ani čínské renminbi doposud nijak vážně pozici dolaru ve světové ekonomice neohrozily.
Zmíněnou studii zpracovali Serkan Arslanalp, Barry Eichengreen a Chima Simpson-Bell a nacházíme v ní i následující graf. Ten ukazuje měnové složení rezerv centrálních bank. Podíl dolaru dosahoval v roce 1999 více než 70 % a v současné době se nachází u 60 %. Není to ale díky zvýšení váhy eura, protože společná evropská měna si drží stále asi 20% podíl, i když ten se přechodně zvedl až blízko 30 %:
Centrální banky tedy neposouvají své rezervy od dolaru směrem k jedné měně, svou pozici neposiluje ani euro, ani libra či japonský jen. V grafu se zvyšuje podíl „ostatních“, což podle studie z jedné čtvrtiny představuje čínské renminbi, k tomu se přidává australský dolar, kanadský dolar a švýcarský frank. Co podle ekonomů vyvolalo popsaný posun od dolaru k některým alternativním měnám?
Roli má hrát větší vyspělost mezinárodních finančních trhů, což znamená, že pro centrální banku je jednodušší držet měnové alternativy dolaru. Přispívá k tomu mimo jiné pokles transakčních nákladů, který maže výhodu, kterou v této oblasti držela americká měna. K tomu se rozšiřují swapové linky mezi jednotlivými centrálními bankami, což jim dále zlehčuje přístup k měnám cizích zemí.
Roste také celkový objem rezerv a centrální banky více hledaly měny s vyšším úročením. Jinak řečeno, banky se snažily najít atraktivnější alternativy k japonským, britským či americkým dluhopisům, jejichž výnosy se držely na velmi nízkých úrovních. Taylor k tomu dodává, že americký dolar tedy neztrácí svou pozici nějakým dramatickým skokem. Spíše je postupně oslabována tím, že je stále jednodušší a levnější držet i jiné měny.
Taylor na závěr uvádí, že atraktivitu dolaru ovlivňuje i to, když Spojené státy využívají jeho dominantní pozici na mezinárodních trzích jako nástroj své politiky. Třeba v rámci ekonomických a finančních sankcí. Takové jednání „pokaždé dává jiným zemím motivaci se alespoň částečně posunout ze závislosti na americké měně“.
Zdroj: The Conversable Economist, MMF
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 04.11.2024
Natural 95 35.77 Kč | Nafta 34.25 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?