Česká firma se chce podílet na zabezpečení jaderné elektrárny v Arménii
ČESKÁ FIRMA SE CHCE PODÍLET NA ZABEZPEČENÍ JADERNÉ ELEKTRÁRNY V ARMÉNII
Arménská jaderná elektrárna Metsamor, která je jedinou na jižním Kavkaze, prochází pravidelnou modernizací. Se svým moderním systémem fyzické ochrany chce na zabezpečení elektrárny participovat také česká společnost Bria Systems. Tato firma na začátku června podepsala v Metsamoru příslušné memorandum o spolupráci.
Jaderná elektrárna Metsamor. Foto: Shutterstock
Jaderná elektrárna Metsamor je klíčovým dodavatelem elektrické energie v Arménii, zajišťuje kolem 40 % tamní spotřeby. V současné době je pravidelně modernizována, včetně obnovy technologie a strukturálních zpevnění elektrárny proti zemětřesení. Přestože elektrárna Metsamor primárně spolupracuje s ruskou jadernou korporací Rosatom, vedení elektrárny je zejména v oblasti renovace, modernizace a monitoringu otevřené možnostem spolupráce i s dalšími partnery, včetně řady českých firem.
ARMÉNSKÁ OBDOBA DUKOVAN
Metsamor se technologií podobá tuzemské elektrárně Dukovany. Jaderná energetika v Arménii i díky tomu představuje pro české firmy už tradičně významnou obchodní příležitost. Mezi firmy, které již navázaly úspěšnou a dlouhodobou spolupráci s jadernou elektrárnou Metsamor, patří zejména Škoda JS nebo ES Group Europe.
Bria Systems je tak další českou firmou, která by mohla získat v Metsamoru zakázku. Chtěla by v budoucnu participovat na zabezpečení areálu elektrárny. Společnost Bria Systems nabízí systém fyzické ochrany „Accur8vision“, založený na technologii brněnské firmy Tacticaware. Současná perimetrová ochrana jaderné elektrárny Metsamor je již zastaralá a Češi nabízejí modernější a spolehlivější technologii, která umožní posílení a zlepšení systému fyzické ochrany arménské jaderné elektrárny. Systém totiž umožňuje prostorovou detekci možných vnějších rizik pomocí moderní technologie LIDAR.
Na začátku června se proto uskutečnila cesta zástupců firmy Bria Systems a velvyslance ČR v Jerevanu Bedřicha Kopeckého do Metsamoru. Delegaci přijal generální ředitel elektrárny Metsamor Eduard Martirosjan. Na závěr jednání bylo podepsáno memorandum o spolupráci. Dalším krokem by tak mělo být rozpracování konkrétního plánu investic do systému fyzické ochrany a jeho zlepšení na moderní úroveň, ideálně s využitím českých technologií.
Sabina Nováková, zástupkyně velvyslance, Velvyslanectví ČR v Jerevanu
Foto: Bria Systems
Díky našim firmám o nás ví celý svět
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?