Cez.cz (ČEZ)
Životní prostředí  |  17.06.2022 00:00:00

Nejmladší generace pábitelů vysadila novou zeleň na stezce Bohumila Hrabala

 

17. 6. 2022

Nejmladší generace pábitelů vysadila novou zeleň na stezce Bohumila Hrabala

Hradištko - Zkulturnění prostoru před hřbitovem, na němž sní svůj nekonečný sen největší český pábitel, vzrostlou zelení si dalo za cíl vedení obce Hradištko. Hřbitov je totiž součástí Naučné stezky Bohumila Hrabala, jehož hrob je hojně navštěvován. Na výsadbu čtyř javorů podsazených stále zelenými keři dřišťálu obecného a dvě řady keřů lísky obecné přispěla obci v rámci grantu Stromy Nadace ČEZ částkou 70 000 korun.

„Okolí místního hřbitova je sice dobře udržované, ale stávající zeleň nesplňovala estetickou funkci, jakou by u místa posledního odpočinku měla mít. Také nám chybělo optické oddělení Naučné stezky Bohumila Hrabala od sousedního pozemku, na němž se při větrných dnech zvedá prach. To jsme nyní vyřešili lískou obecnou, která je v počtu 280 kusů zasazena ve dvou řadách. Před hřbitovem jsme pak po obou stranách příjezdové cesty zřídili záhony se 180 keři dřišťálu obecného a stranu blíže k silnici lemují navíc i nově zasazené javory,“ říká Vlastimil Šesták, starosta obce.

Obec Hradištko je známá díky své chatové osadě Kersko, v níž žil spisovatel Bohumil Hrabal s tlupou polodivokých koček. Podle jeho povídek se zde natáčel i film, pojmenovaný po jedné z nich – Slavnosti sněženek a s hláškami, které doslova zlidověly. „Takže, se šípkovou, nebo se zelím?“ Celá lokalita je tudíž hojně navštěvovaná turisty, zvláště pak cyklisty. Prakticky každý během putování po Hrabalově stezce zavítá i ke spisovatelovu hrobu, aby vzdal hold jeho pábitelství. Na výsadbě stromů a hlavně keřů podél hlavní cesty na hřbitov se přitom velkou měrou podílely děti ze ZŠ a MŠ Hradištko.

„Konkrétně z mateřinky jich bylo 14 a školáků 31 a dá se říct, že vše opravdu vysazovaly s láskou. Žijeme zde uprostřed krásné zeleně, proto všechny děti již od předškolního věku vedeme k tomu, aby si jí vážily, měly kladný vztah k přírodě a k životnímu prostředí vůbec. Sbíráme žaludy pro obnovu českého lesa, staráme se již o dříve vysazené stromky a podobně. Prostě naše děti z Hradištka a okolních obcí vědí, jak je pro nás všechny a hlavně pro ně jako generaci budoucnosti zeleň pro místa, kde vyrůstají a budou možná i v dospělosti žít, důležitá. Jako pátý strom se vysazovala samostatně nová obecní lípa. Podívali jsme se proto na ni jako na symbol českého národa a co pro nás znamená, takže jsme k enviromentální výchově v praxi přidali tentokrát i trochu dějepisu,“ poznamenala Marcela Šteffková, ředitelka ZŠ a MŠ Hradištko.

„Jsme rádi, že jsme mohli přispět v rámci grantu Stromy obci Hradištko na výsadbu nové zeleně právě v místě posledního odpočinku jednoho z nejvýznamnějších a nejosobitějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století. Rovněž nás těší, že za dohledu odborné firmy se výsadby ujaly tamní děti,“ dodala k tomu Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

Grant Stromy je od svého vzniku v roce 2011 zaměřen na zlepšení životního prostředí pomocí podpory výsadby stromů, a to především v urbanizovaném prostředí nebo jeho těsné blízkosti, která povede ke kultivaci a zmírnění projevů změny klimatu na lokální úrovni. Jedná se zejména o výsadbu či obnovu dřevin u veřejných budov, ve veřejně přístupných zahradách a parcích, podél vodotečí a návesních nádrží a v dalších přírodně či kulturně hodnotných lokalitách. Mimo jiné jde o obnovu stávajících nebo vznik nových alejí, stromořadí, remízků, sadů, zelených bariér proti větru a prachu a podobně. Důležitou podmínkou je, že se v dané lokalitě musí jednat o historicky původní druhy a odrůdy, včetně těch geneticky a tvarově se odlišujících. V současné době je možné u Nadace ČEZ zažádat o grant Stromy v maximální výši 150 000 korun v rámci podzimní výsadby zeleně. Příjem žádostí končí 29. července. Více o grantech na www.nadacecez.cz.

 

Ota Schnepp , mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688