Rada podnikla kroky k zajištění spravedlivé a inkluzivní ekologické transformace
Rada dnes přijala doporučení ohledně zajištění spravedlivé transformace na klimatickou neutralitu. Členské státy jsou vyzývány, aby přijaly opatření, která budou řešit aspekty zaměstnanosti a sociální aspekty politik v oblasti klimatu, energetiky a životního prostředí.
V doporučení se vybízí k přijetí konkrétních opatření na podporu osob, jež jsou ekologickou transformací zasaženy nejvíce, například stimulací vytváření kvalitních pracovních míst a usnadněním přístupu k financování a přístupu na trhy pro mikropodniky a malé a střední podniky. Důraz je kladen i na opatření v oblasti vzdělávání a odborné přípravy a členské státy se v této souvislosti vyzývají, aby aspekty zaměstnanosti a sociální aspekty ekologické transformace začlenily do rozvoje a provádění příslušných národních strategií.
Další návrhy se zaměřují na spravedlnost systémů daní a systémů sociální ochrany a na zajištění přístupu k cenově dostupným základním službám a bydlení pro osoby a domácnosti, jež jsou ekologickou transformací nejvíce zasaženy.
Dopad Zelené dohody
Pokud budou příslušná opatření řádně prováděna, mohlo by se podle údajů Evropské komise díky ekologické transformaci celkově vytvořit v EU do roku 2030 přibližně 1 milion dalších kvalitních pracovních míst a do roku 2050 pak další 2 miliony v odvětvích, jako je stavebnictví, IKT či energie z obnovitelných zdrojů.
Nicméně existuje i pesimistický scénář, podle něhož by ekologická transformace mohla vést k poklesu HDP a ke ztrátě pracovních míst. Dopady se budou lišit podle odvětví, profesí, regionů a zemí. Ztráta pracovních míst se očekává například v některých těžebních činnostech nebo u výroby energie z fosilních paliv a také v částech automobilového průmyslu. Nové pracovní příležitosti se naopak očekávají v souvislosti s činnostmi zaměřenými na zachování oběhové hodnoty (např. opravy), jakož i v souvislosti s udržitelnou dopravou a výrobou energie.
Transformace bude mít rovněž dopad na náklady v odvětví energetiky a dopravy, zejména v důsledku internalizace nákladů na emise v tvorbě cen nebo nákladů na přizpůsobení se účinnějším alternativám s nižšími emisemi.
Toto doporučení členským státům nabízí možnosti, jak některé z těchto negativních dopadů zmírnit.
Souvislosti a další kroky
Zelená dohoda pro Evropu – soubor politických iniciativ, jehož cílem je dosáhnout do roku 2050 klimaticky neutrální EU – zdůrazňuje, že transformace musí být spravedlivá a inkluzivní, musí klást na první místo občany a věnovat zvláštní pozornost podpoře těch, již budou čelit největším problémům.
Kontakt pro tisk
- Johannes Kleis
- Press officer
- +32 2 281 75 32
- +32 478 83 26 64
Nepracujete-li pro média, obraťte se prosím se svým dotazem na službu informací pro veřejnost.
Poslední zprávy z rubriky Životní prostředí:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?