Dolar a akcie na rozvíjejících se trzích
Před časem jsem tu psal pár úvah týkajících se americké měny a jejího kurzu. Třeba pohled na historický vývoj během cyklů zvedání sazeb naznačuje, že dolar by již měl oslabovat. Dnes toto téma rozšíříme ve vztahu k akciím na rozvíjejících se trzích, zmíním i související valuace.
Goldman Sachs v následujícím grafu ukazuje vývoj dolarového indexu, jeho měřítko je obrácené a nejnižší body tudíž ukazují čas, kdy byl dolar ke koši měn nejsilnější. K tomu světle modrá křivka ukazuje vývoj rozvíjejících se akciových trhů EM. Pointa tu je jasná – body nejvyšší síly dolaru mají tendenci se krýt s dny na EM:
Zdroj: Twitter
Korelací najdeme ve světě financí i mimo něj fůru, dává ale popsaný obrázek nějaký smysl z fundamentálního hlediska? Společným faktorem tu může být averze a náklonnost k riziku – vrchol na dolaru se může krýt s nástupem větší náklonnosti k riziku a tudíž i k EM. Naopak posilování dolaru může být taženo averzí k riziku a tudíž větší opatrností k rizikovým aktivům včetně EM.
Uvedené by ve vztahu k dalšímu dění implikovalo, že pro obrat na EM by muselo přijít znatelné překlopení k náklonnosti k riziku. Zda je to ve světle současné inflační a další nejistoty reálné, se teprve uvidí, GS v grafu hovoří o posledním vrcholu v polovině května. Ohledně relativní návratnosti EM a USA se pak často a pochopitelně hovoří i o valuacích. Jak tu průběžně poukazuji, valuace v USA znatelně klesly, ale z mimořádně vysokých hodnot. A výsledek ukazuje následující graf:
Zdroj: Twitter
Ve chvíli tvorby uvedeného grafu tedy bylo PE indexu SPX stále znatelně nad dvacetiletým průměrem, ale ne tak pokud by všechny akcie měly stejnou váhu. U menších firem pak již PE vyklesalo znatelně pod průměr. Něco tedy z tohoto pohledu je již na amerických trzích levnější, něco ne.
Relativně levné malé firmy jsou pak mimochodem z pohledu rizika podobné EM – jsou také totiž obecně považovány za rizikovější aktiva. Do určité míry by tak u nich mohlo platit to, co jsem psal výše o EM. Na rozdíl od EM tu ale nehraje výraznou roli vývoj v Číně, která si prochází unikátní kombinací poptávkových i nabídkových „výzev“ a to jak na cyklické, tak na strukturální úrovni.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti