Růst nominálních mezd nestíhá držet krok s vysokou inflací (Analýza makroindikátorů)
Růst průměrné mzdy v ČR podle dnes zveřejněných dat na začátku letošního roku výrazně zrychlil. V meziročním vyjádření v prvním čtvrtletí průměrná mzda vzrostla o 7,2 % (na 37 929 CZK) po růstu o 2,9 % v loňském čtvrtém čtvrtletí. Za zrychlením meziroční dynamiky stál především efekt nízké srovnávací základny loňského roku. První čtvrtletí 2021 totiž bylo významně negativně ovlivněno odezněním mimořádných odměn ve veřejném sektoru souvisejících s pandemií a také významnou uzávěrou ekonomiky. Částečně se však na zrychlení meziročního růstu mezd na začátku letošního roku podepsalo i jejich zvýšení oproti konci loňského roku v soukromém sektoru.
Soukromý sektor byl hlavním tahounem zrychlení mzdové dynamiky. Na tom se podepsala zejména nízká základna začátku roku 2021, na které se projevil výpadek příjmů spojených s pandemií a horší výkonnost průmyslu v souvislosti s nedostatkem některých klíčových komponent. K vysokému růstu mezd v soukromém sektoru (8,6 % y/y) i nadále působil také napjatý trh práce. Dubnová míra nezaměstnanosti ve výši 2,4 % byla jen mírně nad předpandemickou úrovní a zůstala nejnižší ze států EU.
V reálném vyjádření došlo vlivem vysoké inflace k prohloubení meziročního poklesu průměrné mzdy z 3 % v závěru loňského roku na 3,6 % v letošním prvním čtvrtletí. Jedná se o vůbec nejrychlejší meziroční pokles kupní síly mezd od počátku měření v roce 2000. Inflace totiž v prvním čtvrtletí vystoupala na 11,2 % y/y, zatímco ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku činila v průměru 6,1 %. Pokles reálných příjmů se již začal projevovat i ve spotřebě domácností, která se v prvním čtvrtletí snížila mezičtvrtletně o zhruba 1 %. Ve srovnání s naším odhadem (-4,3 % meziročně) i konsenzem trhu (-3,9 %) byl pokles reálných mezd o něco mírnější. Naopak ČNB (-3,3 %) překvapil vývoj v prvním čtvrtletí nepatrně horším výsledkem. V nominálním vyjádření mzdový růst (7,2 % y/y) zhruba odpovídal našemu očekávání (7,0 % y/y). Překvapení u reálné mzdové dynamiky tak pramenilo zejména z historicky rekordní odchylky mzdového deflátoru (10,8 % y/y) od spotřebitelské inflace (11,2 % y/y).
Mzdový růst ve většině odvětví za inflací zaostal, jsou ale i výjimky. Inflaci se podařilo v prvním čtvrtletí „porazit“ pouze v peněžnictví a pojišťovnictví (nominální růst o 15,9 % y/y na 71 847 CZK) a v činnostech v oblasti nemovitostí (nominální růst o 13,9 % y/y na 36 174 CZK). Nejnižší nominální nárůst, a tedy i nejvýraznější pokles kupní síly na začátku letošního roku, naopak zažili v letošním prvním čtvrtletí zaměstnanci veřejného sektoru v souvislosti se zmrazením většiny platů. Celkově poklesly reálné mzdy oproti začátku loňského roku ve veřejném sektoru podle našeho odhadu o téměř 8 %.
Zaměstnanost po přepočtu na plné úvazky vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 1,1 %, zatímco o čtvrtletí dříve se zvýšila o 0,3 %. To je ve srovnání s naší prognózou, která počítala s růstem o 0,4 %, viditelně lepší výsledek. To bylo dáno hlavně výrazným mezičtvrtletním nárůstem zaměstnanosti, který podle našeho odhadu dosáhl 0,7 %, což je nejvyšší tempo za posledních pět let. V předválečném období tak touto optikou v tuzemské ekonomice přetrvávala vysoká poptávka po pracovní síle.
Objem mezd a platů podle dnes zveřejněných dat v prvním čtvrtletí vzrostl meziročně o 8,4 %, po předchozích 3,2 %.
Za celý letošní rok odhadujeme růst průměrné nominální mzdy o 7-8 %. Ten však, i přes velmi slušně vypadající číslo, nebude stačit na to, aby pokryl výraznou inflaci, která podle nás za celý letošní rok dosáhne 14,5 %. Reálně by tak mzdy mohly poklesnout zhruba o tolik, o kolik nominálně vzrostou, tedy zhruba o 7 %. V příštím roce vzhledem k napětí domácího trhu práce očekáváme obnovení růstu reálných mezd. V nominálním vyjádření by tak mzdová dynamika podle nás mohla v prostředí zpomalující inflace příští rok překročit 10 %.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Mzdy
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun