Zpráva z jednání Euroskupiny v rozšířeném formátu a Rady ECOFIN ze dne 23. a 24. května
Hlavními tématy zasedání Rady ECOFIN byly ekonomické dopady války na Ukrajině, další zpřísňování sankcí proti Rusku, ale také umožnění ČR aplikovat zvýšený limit pro povinnou registraci k DPH. Euroskupina v rozšířeném formátu se zabývala přípravou pracovního plánu dokončení bankovní unie. ČR zastupoval ministr financí Zbyněk Stanjura.
Jednání svázané s Radou ECOFIN začala již 23. května 2022 dopoledne, kdy se konal Makroekonomický dialog na politické úrovni (MEDPOL), kterého se zúčastnil ministr financí Z. Stanjura v rámci PRES tria. Odpoledne proběhlo jednání Euroskupiny v řádném formátu, které se věnovalo aktuální hospodářské situaci v kontextu jarní makroekonomické predikce EK a výběru nového výkonného ředitele Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Následovalo zasedání Euroskupiny v rozšířeném formátu, které se zabývalo pracovním plánem k dokončení bankovní unie. Diskuze v této oblasti bude pokračovat dále v červnu.
Dne 24. května 2022 proběhl nejprve Hospodářský a finanční dialog mezi EU a zeměmi Západního Balkánu a Tureckem, kde Radu EU opět zastupovalo trio PRES včetně ministra financí Z. Stanjury. Následně před samotným jednáním Rady zasedli ministři ke snídani. V jejím rámci zazněla tradiční zpráva ze zasedání Euroskupiny a proběhla diskuze o současné makroekonomické situaci. V debatě rezonovala mj. témata jarního balíčku EK v rámci evropského semestru, prodloužení všeobecné únikové doložky (GEC) do konce roku 2023 či problémů zvýšené inflace a to zejména u energetických produktů.
Mezi prvními projednanými body bylo přijetí rozhodnutí Rady schválit loňskou žádost České republiky o možnost zvýšit hranici obratu pro osvobození od DPH až na 85 000 eur dříve než od 1. ledna 2025, jak předpokládá novela evropské směrnice o DPH.
Hlavním tématem řádného jednání Rady byly hospodářské dopady války na Ukrajině. Výměna názorů ministrů proběhla zejména k efektivitě plnění stávajících sankcí vůči Rusku a Bělorusku. Obecně širokou podporu získaly snahy EK ve vztahu ke krátkodobé i dlouhodobé pomoci Ukrajině. ČR podpořilo iniciativu deseti členských zemí, které v koordinaci Estonska připravily společný dopis volající po větší flexibilitě kohezní politiky EU. Evropská komise v otázce fiskální odpovědnosti aktuálně doporučila v důsledku války na Ukrajině a s cílem podpořit ekonomický růst prodloužení únikové doložky z pravidel Paktu o stabilitě a růstu. Fakticky tak Komise nebude zahajovat řízení při porušení fiskálního pravidla, tedy kvůli nadměrnému rozpočtovému deficitu nad 3 % HDP, ani v roce 2023. Ministři financí debatovali také o ekonomických dopadech projednávaného šestého balíčku sankcí proti Rusku navrhujícím dále omezit fungování ruského bankovního sektoru, ruských médií či prodejů nemovitostí osobám z Ruska. Evropská komise v balíčku navrhla také zákaz dovozu ruské ropy do EU. V rámci různého EK představila výsledky práce tzv. Wise Persons Group (WPG) v celní oblasti, jejímž výstupem je nezávislá zpráva včetně deseti doporučení, která by měla posunout celní unii na vyšší úroveň. WPG posuzovala fungování celní unie v EU a současně navrhuje modernizaci a reformu celních orgánů. V průběhu roku bude předložena reforma celní unie.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz