Zákaz těžby kryptoměn v Číně je k smíchu
Zákaz těžby kryptoměn v Číně je k smíchu
Kryptoměny se nezadržitelně šíří po celém světě a počet jejich uživatelů roste. To s sebou samozřejmě přináší i větší zájem o jejich těžbu, která zajišťuje hladké zpracování nyní obrovského množství transakcí. Čína není jedinou zemí, která se pokusila trvale zakázat nejen těžbu, ale i používání kryptoměn, klasicky s argumentem energetické náročnosti a možné destabilizace měnové politiky země. Výsledek můžete posoudit sami, ale zdá se, že kryptoměny si cestu prostě vždycky najdou.
Teoretický zákaz těžby
Čína loni docela zásadně otřásla trhem s kryptoměnami, když se rozhodla zakázat používání kryptoměn v mezinárodních platbách. Snažili se tento zákaz zdůvodnit a strašili své občany zejména používáním kryptoměn k různým nelegálním činnostem. Tento mýtus byl již nesčetněkrát vyvrácen. Zmínili také ohrožení svého finančního systému jeho destabilizací.
Vzhledem k tomu, že Čína v roce 2019 pokryla až 75 % hashrate těžby bitcoinů, rozhodla se zákaz rozdělit do tří samostatných fází. V první fázi bylo institucím v květnu loňského roku zakázáno provádět jakékoli transakce s kryptoměnami. Druhá fáze následovala v červnu, kdy byla zakázána veškerá domácí těžba kryptoměn - ta následně klesla na nulu. Třetí a poslední fází byl absolutní zákaz používání kryptoměn, který se týkal všech bez výjimky. Guangdong (čínská provincie) dokonce nařídil obyvatelům, aby přestali používat těžební zařízení, a uvedl, že tato technika může být v souladu se zákonem zabavena, a dodal, že společnostem zapojeným do nelegální těžby může být pozastavena činnost. Jak se říká, papír snese hodně.
Podívejme se, jak se tento zákaz promítl do reality.
Jak jsme již zmínili, zákazy samozřejmě na chvíli zapůsobily a veškeré kryptoaktivity v zemi se na několik měsíců skutečně zastavily. Velká část společností, které se zabývaly těžbou, se přesunula do jiných zemí. Nedávné údaje však ukazují, že čínští těžaři jsou opět na vzestupu a vládní zákazy je pravděpodobně příliš netrápí. Pokud si myslíte, že se takto postavit čínské vládě může jen několik šílených odvážlivců, velmi se mýlíte.
Z hlediska hashrate se Čína dostala na druhé místo na světě a její podíl na produkci vzrostl na téměř 22 %. Tím se řadí za USA, které v současné době v těchto statistikách vedou s 38% podílem na síťových aktivitách. To naznačuje, že těžaři našli způsoby (zejména používání různých VPN a proxy služeb), které jim pomáhají skrýt jejich aktivity.
CCAF (Cambridge Centre for Alternative Finance), z něhož tato informace pochází, si však neodpustilo rýpnutí do ekologické stránky těžby kryptoměn. Poukázali na to, že čínský zákaz těžby kryptoměn ve skutečnosti zhoršil ekologickou stopu bitcoinu. Faktem však je, že co se týče využívání ekologické energie, je těžba kryptoměn stále pravděpodobně jedním z nejprogresivnějších odvětví na světě. Musíme se proto také podívat, kdo stojí za financováním této studie. V tomto případě je to "16 předních veřejných a soukromých institucí", včetně MMF (Mezinárodního měnového fondu), Mastercard, Visa a Světové banky. Více k tomu asi není třeba dodávat.
A co těžba v jiných zemích?
Podle údajů CCAF jsou v současnosti na prvním místě jednoznačně Spojené státy, které pokrývají až 37,84 % hashrate. Těžební činnost je zde na poměrně výrazném vzestupu, o čemž svědčí nárůst instalovaného výkonu ze 42,74 EH/s v srpnu 2021 na 70,97 EH/s v lednu 2022. Mezi přední státy patří Georgia (31 %), Texas (11 %) a Kentucky (11 %), které dohromady představují více než polovinu celkového hashrate v zemi. Za zmínku však stojí i New York, Kalifornie, Severní Karolína a Washington.
Na druhém místě žebříčku je Čína (21,11 %), následovaná Kazachstánem (13,22 %). V Kazachstánu je však i přes nárůst (až 27,31 EH/s v září a říjnu 2021) výroba ovlivněna především častými výpadky elektřiny a také týdenní odstávkou celého internetu na začátku letošního roku. Čtvrtá je Kanada (6,48 %), kde podíl na trhu klesl z 9,55 % navzdory nárůstu hashrate, protože celková hashrate sítě rostla rychleji. První pětku uzavírá Rusko (4,66 %), které kleslo z třetího místa a zaznamenalo výrazný pokles v obou sledovaných ukazatelích (hashrate i podíl na trhu).
Zdroje:
https://decrypt.co/, https://techstory.in/,
https://www.newsbtc.com/, https://cryptonews.com/, https://cointelegraph.com/.
CryptoKingdom.cz
Jsme mostem mezi starým a novým světem. Provedeme tě světem kryptoměn a ukážeme ti cestu k největší příležitosti 21. století.
Crypto Kingdom je největší kryptoměnová komunita na CZ/SK scéně. Pomohli jsme již několika tisícům začátečníků se v kryptoměnách zorientovat.
Připoj se k nám a my tě provedeme: https://start.cryptokingdom.tech
Poslední zprávy z rubriky Kryptoměny:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 2 dny - měna USD
- Ethereum - aktuální a historické ceny kryptoměny Ethereum, graf vývoje ceny kryptoměny Ethereum - 2 dny - měna USD
- Dogecoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Dogecoin, graf vývoje ceny kryptoměny Dogecoin - 2 dny - měna USD
- Litecoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Litecoin, graf vývoje ceny kryptoměny Litecoin - 2 dny - měna USD
- Cardano - aktuální a historické ceny kryptoměny Cardano, graf vývoje ceny kryptoměny Cardano - 2 dny - měna USD
- Ethereum - aktuální a historické ceny kryptoměny Ethereum, graf vývoje ceny kryptoměny Ethereum - 2 roky - měna USD
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 1 rok - měna USD
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 2 roky - měna USD
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 5 dnů - měna USD
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 3 roky - měna USD
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 2 dny - měna USD
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 1 den - měna USD
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory