Výstava před budovou Generálního štábu v Praze 6 je další připomínkou Operace ANTHROPOID - ATENTÁT 80
Slavnostní vernisáže výstavy se ve čtvrtek 26. května 2022 účastnili náčelník Generálního štábu Armády České republiky, armádní generál Aleš Opata, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu České republiky Pavel Fischer, náměstek ministryně obrany Tomáš Kopečný, ředitel Vojenského historického ústavu Praha, brigádní generál Aleš Knížek, bývalí náčelníci generálního štábu generálové Jiří Šedivý a Pavel Štefka, praneteř parašutisty Jana Kubiše Dagmar Raupachová a další hosté.
Náčelník Generálního štábu Armády České republiky, armádní generál Aleš Opata, ve svém úvodním slově zmínil:
„Otevíráme dnes výstavu o operaci Anthropoid a připomínáme si tak 80. výročí úspěšné vojenské akce parašutistů Josefa Gabčíka a Jana Kubiše proti zastupujícímu říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi. Útok na tohoto mocného muže Třetí říše byl zásadní signál našeho národa světu, že jsme nepodlehli nepříteli. Nepoložili jsme se. Tato země a její armáda dokázaly najít bojovníky, kteří odjeli do zahraničí, prošli tvrdým výcvikem a vrátili se zpět domů, aby Heydricha zlikvidovali. Byl to mimořádný čin a pro všechny z nás zůstávají neskutečnými hrdiny.“
Generál Opata dále zmínil osobní zkušenost s některými válečnými hrdiny z druhé světové války: „Z jejich generace jsem osobně znal třeba Jaroslava Klemeše. Letos v lednu uplynulo sto let od jeho narození. Jsem rád, že jsem poznal také Rudolfa Krzáka, Rudolfa Pernického a další. Obdivuji jejich vlastenectví a statečnost. Stali jsme se ale i blízkými kamarády, vzájemně jsme se na sebe mohli naprosto spolehnout… Autorům výstavy z Vojenského historického ústavu Praha patří dík za skvělé zpracování historie. Jsem hrdý na to, že velím vojákům, kteří stejně jako Jan Kubiš a Josef Gabčík dávají do plnění svých úkolů maximum. Čest památce hrdinů!“
Poté hovořil jeden z autorů výstavy, Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu Praha. Krátce popsal obsah výstavy a zdůraznil její komplexitu v pohledu na dějinné události. „Výstava zobrazuje jednotlivé etapy v životě protektorátu, také rodící se a sílící odpor proti okupantům, a to jak uvnitř země, tak v naší zahraniční armádě. Výstava také přibližuje osobnost Reinharda Heydricha, muže, který patřil k nejnebezpečnějším osobám celé Třetí říše.“
Úvodní slova k výstavě zakončil svým projevem hlavní kaplan Armády České republiky, plk. gšt. Jaroslav Knichal, který hovořil i na téma osobního hrdinství.
Poté došlo na slavnostní společné přestřižení pásky výstavy, kterého se ujali generál Aleš Opata, senátor Pavel Fischer, náměstek ministryně obrany Tomáš Kopečný a Zdeněk Špitálník.
Výstava bude umístěna na Vítězném náměstí v Praze 6, poblíž památníku připomínajícího zahraniční nasazení československých vojáků za druhé světové války.
Podrobný program všech akcí, které se vztahují k letošnímu 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, najdete na souhrnném webu 1942.cz, který je společným projektem Ministerstva obrany, Ministerstva kultury, Národního muzea a Vojenského historického ústavu Praha.
Poslední zprávy z rubriky Armáda:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?