V dubnu začalo podnikat 5 781 lidí, opět více než v předešlých letech. Některé živnosti si však lidé mohou zakládat kvůli zastřeným pracovním poměrům
Zájem lidí o založení živnosti je letos v Česku zatím výrazně vyšší než v předešlých letech. V dubnu začalo podnikat 5 781 lidí. To je sice nejméně v tomto roce, ale stále více než bylo běžné v předešlých letech. Během prvních čtyř měsíců roku začalo podnikat 25 394 lidí, což je o 15 % více než před rokem a nejvíce za posledních několik let. S podnikáním naopak od začátku roku skončilo 15 384 lidí, z toho 3 084 v dubnu. Dalších 42 tisíc lidí svoji živnost přerušilo, v dubnu k tomuto kroku přistoupilo necelých 8 tisíc podnikatelů. Počet ukončených a přerušených živností je tak letos zatím podobný jako v prvních čtyřech měsících roku 2021. V yplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.
„Vysoký zájem lidí o podnikání kontrastuje se snižujícím se počtem společností, které byly letos v Česku založeny. Pokud by nové živnosti z větší části sloužily ke skutečnému podnikání, byl by to jistě důvod k optimismu. Vzhledem k tomu, jak se vyvíjí ostatní ekonomické ukazatele, se ale spíše nabízí otázka, kolik z těchto živností si lidé zakládají proto, že firmy ve větší míře využívají místo zaměstnanců pracovníky s živnostenským listem,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
K vysokému počtu nových živností se letos přidává také poměrně nízký počet podnikatelů, kteří své živnosti ukončili. Ten je podobný jako v předešlých dvou letech, ale výrazně nižší než v letech 2017‑2019. Zatímco v roce 2017 zaniklo za první čtyři měsíce 20,5 tisíce živností, v roce 2019 jich už bylo pouze 17 tisíc a od roku 2020 se jejich počet pohybuje mezi 14,5 a 15,5 tisíci. Zatímco v roce 2017 tak na 10 zaniklých živností připadlo pouze 11 nových podnikatelů, letos to je již 16.
Pětina nových živností připadá na Prahu
Od začátku roku začalo nejvíce lidí podnikat v Praze, konkrétně 4 877. Následoval Jihomoravský kraj (2 961) a Moravskoslezský kraj (2 618). Nejméně lidí začalo podnikat na Karlovarsku (597), Liberecku (941) a Vysočině (1 055). Nejvíce lidí své podnikání ukončilo také v Praze, konkrétně 2 418. Následoval Jihomoravský kraj s 1 720 zaniklými živnostmi a dále Středočeský kraj, kde živnost ukončilo 1 782 podnikatelů. Nejméně lidí s podnikáním skončilo na Karlovarsku (412) a na Vysočině (525).
V obchodu, ubytování a stravování či v nakládání s nemovitostmi se počet podnikatelů snižuje
Nejvíce lidí začalo v prvních čtyřech měsících podnikat ve zpracovatelském průmyslu (3 650), ve stavebnictví (3 108) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (2 966). Nejvíce podnikatelů naopak skončilo v obchodu (4 191), ve stavebnictví (2 207) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (2 160).
Nejvíce podnikatelů přibylo v ostatních činnostech (1 657) a ve zpracovatelském průmyslu, jich bylo 1 650. V několika odvětvích se však jejich počet snížil. Nejvíce to bylo v obchodu, kde ubylo 1 887 podnikatelů. Následovalo ubytování stravování, kde se počet podnikatelů snížil o 120, a nakládání s nemovitostmi, kde jich ubylo 51.
Poměr nových podnikatelů vůči těm, kteří svoji živnost zrušili, byl nejvyšší v informačních a komunikačních činnostech, kde vzniklo 35 živností na 10 zaniklých. Naopak v obchodu to bylo pouze 5 a v nakládání s nemovitostmi 8 živností na 10 zaniklých.
Graf 1: Počet nových a končících podnikatelů v období prvních 4 měsíců mezi lety 2017 až 2022
Zdroj: CRIF
Graf 2: Počet nových podnikatelů na jednoho končícího v prvních 4 měsících roku; 2017 až 2022
Zdroj: CRIF
Graf 3: Čistý přírůstek podnikatelů v období prvních 4 měsíců mezi lety 2017 až 2022
Zdroj: CRIF
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.
Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Oběma registrům CRIF – Czech Credit Bureau zajišťuje i technický servis. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmama.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.
Portál www.informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu. Užitečnou pomůckou pro rychlé prověření podnikatelského rizika hledané firmy je barva vícezdrojového Semaforu Cribis ukazující míru vážnosti známých varovných informací k danému subjektu. Přehlednou orientaci o vazbách na vyhledanou firmu poskytnou uživatelům tabulkové přehledy subjektů napojených na danou firmu sestavené z několika desítek různých informačních zdrojů. Pro zjištění finanční situace hledané firmy je na portálu zveřejněn graf ukazující vývoj jejích tržeb a zisků nebo ztrát od roku 2011 do současnosti.
Poslední zprávy z rubriky Podnikání:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nemocenská 2024 - kalkulačka: lidé s příjmy nad 41.000 Kč si na nemocenské letos mírně polepší.
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Předdůchod 2024 - kalkulačka: na 5 let předdůchodu musíte naspořit 763.680 Kč.
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- V dubnu začalo podnikat 5 781 lidí, opět více než v předešlých letech. Některé živnosti si však lidé mohou zakládat kvůli zastřeným pracovním poměrům
- Ke konci května letos začalo podnikat přes 32 tisíc lidí, o 9 % více než loni
- Více než polovina českých zaměstnanců chce začít podnikat, brzdí je ale strach z neúspěchu.
- CRIF: V lednu začalo podnikat nejvíc lidí za 10 let, počet ukončených životností byl naopak jeden z nejnižších za 10 let
- Čechům se chce podnikat a daří se jim, najímají víc lidí než vloni
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
?