Do konce listopadu letos zbankrotovalo 12,5 tisíce lidí, o 5 % více než loni
Od začátku roku do konce listopadu bylo v České republice vyhlášeno celkem 12 535 osobních bankrotů, o 5 % více než ve stejném období loni. Oproti loňsku se zvýšil také počet insolvenčních návrhů, a to o 9 % na 13 637. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz , kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau .
Jen v listopadu bylo vyhlášeno 1 101 bankrotů a bylo podáno 1 414 insolvenčních návrhů, nejvíce od června 2021. „Zvýšený počet insolvenčních návrhů je dán mimo jiné novelou insolvenčního zákona, která začala platit letos v říjnu a může zajistit dlužníkům výhodnější podmínky, například zkracuje dobu oddlužení z 5 let na 3 roky. Více insolvenčních návrhů, potažmo bankrotů očekáváme proto také v následujících měsících. Tomu nasvědčuje i postupně se horšící platební morálka při splácení spotřebitelských úvěrů. Počet osobních bankrotů je letos stále ještě nižší než před rokem 2022. Práce soudů řešících osobní bankroty se v posledních třech měsících zpomalila, nebývale vzrostl rozdíl mezi počtem vyhlášených osobních bankrotů a počtem návrhů na ně,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
Nejvíce osobních bankrotů bylo letos do konce listopadu vyhlášeno v Moravskoslezském (1 968), v Ústeckém (1 749) a ve Středočeském kraji (1 361), nejméně pak na Vysočině (404), v Karlovarském (454) a Zlínském kraji (486). Ve většině krajů se počet osobních bankrotů oproti loňsku zvýšil, nejvíce v Jihočeském a Ústeckém kraji (shodně o 12 %). V Plzeňském kraji a na Vysočině zbankrotoval stejný počet obyvatel jako loni. K poklesu o 3 % došlo na Karlovarsku.
Dlouhodobě jsou na tom nejhůře Moravskoslezský a Ústecký kraj
Nejvyšší roční míru bankrotu vykazuje Ústecký kraj s 27 bankroty na 10 tisíc obyvatel. Následuje Moravskoslezský kraj s 21 bankroty na 10 tisíc obyvatel. Oba jsou kraji s dlouhodobě nejvyšší mírou ohrožení osobním bankrotem. Nejméně jsou osobním bankrotem ohroženi obyvatelé Prahy, kde na 10 tisíc obyvatel připadlo pouze 9 bankrotů, o jeden více to bylo na Vysočině. Pro tyto dva kraje platí, že míra osobních bankrotů je zde nejnižší již delší dobu. Průměr za Českou republiku za posledních 12 měsíců byl 15 osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel.
CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. je součástí celosvětové skupiny CRIF. Je organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací a zajišťuje jim technický servis. Zároveň je provozovatelem portálu kolikmam.cz, který umožňuje pečovat o finanční závazky spotřebitelů, jednoduše on-line.
CRIF provozuje Registr platebních informací – REPI, sloužící pro sdílení platebních informací mezi členy registru.
Komplexní data o profesní historii finančních poradců jsou sdílena prostřednictvím Registru finančních poradců ELIXIR, který CRIF také provozuje.
Společnost CRIF svým klientům poskytuje také aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky, čerpající z více než 90 informačních zdrojů.
Bankám, finančním a jiným úvěrujícím institucím poskytuje řadu řešení zahrnující analytické a softwarové nástroje, datové a digitální řešení včetně konzultací umožňujících optimalizaci jejich procesů od získání zákazníka přes upisování úvěru a řízení vztahů se zákazníkem až po vymáhání pohledávek. Kombinací vlastních znalostí s využitím nejnovějších technologií v rámci navrhovaných řešení je umožněno klientům dosahovat automatizovaných, optimalizovaných a vyhovujících procesů v každé fázi životního cyklu klienta.
Nově CRIF provozuje dotazníkovou platformu Synesgy, pomocí které společnosti zjistí, do jaké míry přímo ony anebo i jejich obchodní partneři přispívají k dosažení cílů odpovědného podnikání. V rámci ESG aktivit také poskytuje ESG skóre českých a slovenských společností díky proprietárním modelům významných rizik.
Další informace na: www.crif.cz
Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Kalkulačka paušální daně pro OSVČ s příjmy do 800 tisíc, porovnání se současným výpočtem daně
- Nemocenská 2024 - kalkulačka: lidé s příjmy nad 41.000 Kč si na nemocenské letos mírně polepší.
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Kalendář jmen Listopad 2024 - svátky
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Kdy do důchodu?
- Výpočet odchodu do důchodu
- Tabulka odchodu do důchodu
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Měli vaší blízcí sjednané životko? Česká asociace pojišťoven vám to pomůže zjistit
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Raketový růst fixací energií: Češi hledají jistotu před zdražováním
Pavla Berdár, Delta Green
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku