Regulace crowdfundingu otevírá českým platformám i investorům dveře do zahraničí, zájem o toto financování poroste
Nová zákonná regulace crowdfundingu zásadně usnadní českým crowdfundingovým platformám vstup na zahraniční trhy a zároveň umožní českým investorům snadnou participaci na zahraničních projektech. Komplexní regulace tohoto stále oblíbenějšího typu financování se totiž do české legislativy dostala v dubnu díky implementaci nařízení EU. Provozovatelům crowdfundingu nyní zbývá půl roku, aby získali povolení České národní banky (ČNB). Pak už díky takzvanému jednotnému evropskému pasu mají možnost poskytovat crowdfundingové služby na základě jediného povolení ve všech členských státech Evropské unie. Podle experta na právo v oblasti fintechu a startupů Filipa Murára z mezinárodní Advokátní kanceláře Noerr zvýší nová regulace atraktivitu crowdfundingu mezi investory. Očekává tak až dokonce násobný nárůst investic přes tyto platformy.
„Povinné zavedení nařízení Evropské unie přináší českým crowdfundingovým platformám nejen povinnosti, ale i velké příležitosti,“ říká expert na právo v oblasti fintechu a startupů Filip Murár z mezinárodní Advokátní kanceláře Noerr. „Kromě toho, že po získání potřebné licence budou moci snadno rozšířit své služby i do všech dalších států Evropské unie bez nutnosti získávání dalších povolení, regulace zvýší atraktivitu tohoto způsobu investování. Nárůst investic přes crowdfundingové platformy by mohl již během prvního roku dosáhnout výše několika desítek procent, v dalších letech by růst mohl být i násobný. Přispěje k tomu i celková situace na finančním trhu, kdy investoři hledají alternativní způsoby investování,“ doplňuje.
Dosavadní provozovatelé crowdfundingových platforem sice mohou pokračovat v činnosti i bez povolení ČNB, avšak nejdéle do letošního 10. listopadu. Pak již bude licence od ČNB nutností. Příslušný zákon implementující nařízení EU v dubnu schválil Parlament a podepsal prezident. Na provozovatele crowdfundingu jsou nově kladené podobné regulatorní požadavky jako například na obchodníky s cennými papíry, investiční zprostředkovatele nebo poskytovatele platebních služeb.
Crowdfunding, neboli skupinové financování, je propojování velkých skupin drobných investorů s podnikateli, kteří usilují o alternativní financování. Nařízení č. 2020/1503 o evropských poskytovatelích služeb skupinového financování pro podniky upravuje úvěrový crowdfunding, kde investor poskytne peněžní prostředky financovanému podniku se závazkem jejich vrácení a zaplacení úroku, a investiční crowdfunding, kde investor zakoupí převoditelné cenné papíry vydané financovaným podnikem, typicky akcie nebo dluhopisy, nebo zakoupí podíly na financovaném podniku. Naopak např. oblíbený charitativní crowdfunding novému nařízení nepodléhá.
Mezinárodní advokátní kancelář Noerr je jednou z nejdéle působících mezinárodních advokátních kanceláří s pobočkami v 11 zemích světa, včetně České republiky. Prostřednictvím partnerských kanceláří tak nabízí své služby celosvětově a mezi její klienty patří přední mezinárodní společnosti. Noerr má silné postavení nejenom v Německu, ale také v regionu Střední a Východní Evropy, kde ho zastupuje více než 100 právních a daňových poradců. Pravidelně se umísťuje v prestižních mezinárodních žebříčcích právních firem The Legal 500 a Chambers and Partners.
Pražská pobočka byla založena v roce 1990 a již 30 let radí zahraničním i lokálním klientům v souvislosti s jejich činností v České republice. Zaměřuje se především na poradenství v oblasti fúzí a akvizic, korporátního práva, nemovitostí, bankovnictví a financí, restrukturalizace a insolvence a poradenství rodinným firmám.
Poslední zprávy z rubriky Zákony a právo:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?