Export (export.cz)
Ze světa  |  17.05.2022 16:39:46

Zambie chystá investice do rozšíření těžby a zpracování mědi

Po letech stagnace dochází v Zambii k oživení těžebního průmyslu a hlavní hráči na trhu chystají významné investice do rozšíření těžby. Předpokládá to vybudování dodatečných kapacit pro zpracování rud a nových energetických zdrojů. V této souvislosti lze očekávat příležitosti pro dodavatele těžebních strojů a zařízení, vybavení pro hutní provozy, ale i technologií pro elektrárny, případně realizaci celých elektrárenských projektů.

Ilustrační foto Shutterstock

Těžební průmysl je klíčovým odvětvím Zambie, přispívá přibližně 10 % k HDP země a představuje více než 80 % jejích celkových exportních příjmů. Zdaleka největší význam v tomto odvětí má těžba mědi, Zambie je jejím 7. největším světovým producentem. Objem produkce za rok 2021 dosáhl 801 tisíc tun, zambijská vláda nicméně vyhlásila velmi ambiciózní cíl dosáhnout 3 milionů tun do roku 2031. Vedle mědi se rozšiřuje i těžba dalších nerostů, jako jsou nikl, kobalt, mangan či zlato. Relativně významná je také těžba polodrahokamů a drahokamů, zejména smaragdů, jichž je Zambie druhým největším producentem s přibližně pětinovým podílem na světovém trhu.

Těžaři žili v nejistotě

Hlavní měďné doly se nicméně postupně vyčerpávají a pro rozšířené těžby jsou zapotřebí rozsáhlé investice. V uplynulých letech ovšem mezinárodní těžařské firmy, které v Zambii působí, žádné větší investice nerealizovaly, a to zejména kvůli nejistotě ohledně dalšího vývoje podmínek pro podnikání. Předchozí vlády velmi svévolně a nepředvídatelně měnily mimo jiné daňový režim pro těžební společnosti. V roce 2019 odebrala vláda velmi kontroverzním způsobem licenci indické společnosti Vedanta, vlastnící firmu Konkola Copper Mines, největšího producenta mědi v zemi. Od té doby probíhala mezi státem a společností Vedanta řada soudních a arbitrážních řízení. Vedle toho po vzájemných sporech vláda v roce 2021 převzala od švýcarské firmy Glencore její zambijskou dceřinou společnost Mopani Copper Mines a od té doby hledá strategického partnera pro další rozvoj produkce.

Změny k lepšímu nastaly po volbách v roce 2021, kdy se k moci dostala dosavadní opozice. Nová vláda, vedená prezidentem Hakainde Hichilemou, který je jedním z nejúspěšnějších zambijských podnikatelů, si stanovila nápravu reputace u zahraničních investorů a zlepšení podnikatelského prostředí za jednu ze svých hlavních priorit. Důležitým krokem v tomto směru, po kterém těžaři dlouhodobě a hlasitě volali, bylo od počátku roku 2022 zrušení de facto dvojího zdanění, kdy firmy doposud platily stanovené poplatky z těžby nerostů, které však byly nadále započítány do základu pro výpočet korporátní daně.

Kanaďané investují do mědi a niklu

V reakci na tento vývoj kanadská společnost First Quantum Minerals, která je nejvýznamnější těžařskou firmou v Zambii, oznámila investice ve výši 1,25 mld. USD na rozšíření měďného dolu Kansanshi v Severozápadní provincii Zambie a dalších 100 mil. USD na zahájení těžby niklu v nové lokalitě. Tento krok zdůvodnila „obnovením důvěry“ v investiční prostředí. Předpokládá se, že důl Kansanshi bude po rozšíření fungovat až do roku 2044 s produkcí okolo 250 tisíc tun mědi ročně. V nejbližší době mají být zahájeny inženýrské práce na rozšíření dolu a rozhodnuto o pořízení potřebného strojního vybavení (těžební stroje, drtiče, zařízení na zpracování rudy).  Má být rozšířena kapacita hutního zařízení zpracovávajícího vytěženou rudu z 1,38 milionu tun na 1,65 milionu tun měděných katod ročně. Těžba v novém niklovém dole má být zahájena v roce 2023 a počítá se s roční produkcí 30 tisíc tun niklového koncentrátu. Bude také potřeba zajistit zásobování elektrickou energií pro nové provozy. First Quantum Minerals uvažuje o vybudování nových vodních, fotovoltaických, případně větrných elektráren

V květnu 2022 také zambijská vláda oznámila, že hodlá ukončit soudní řízení se společností Vedanta a řešit sporné otázky ohledně odnětí licence jednáním. Vedanta prohlásila, že je v nejbližších letech ochotna investovat přibližně 1,5 miliardy USD do rozšíření těžby. Podle tvrzení vlády jsou také v pokročilé fázi jednání se zahraničním investorem o vstup do Mopani Copper Mines.

Šance i pro energetiky

Podle všeho lze tedy po řadě let stagnace očekávat oživení těžebního průmyslu v Zambii. To bude představovat příležitosti pro dodavatele širokého spektra těžebních technologií a strojů, přepravních zařízení, vybavení pro metalurgické provozy, ale i produktů chemického průmyslu využívaných při těžbě nerostů a zpracování rud. Potřeba jsou také zařízení pro odčerpávání spodní vody z dolů. Růst důvěry zahraničních investorů v budoucnost těžebního průmyslu v Zambii se zřejmě projeví i v zintenzivnění hledání nových nalezišť nerostných surovin.  Mohou se tedy objevit nové příležitosti pro subjekty vyrábějící jednak zařízení a vybavení pro geologický průzkum, jednak nabízející služby v tomto oboru. Nutností bude zajištění spolehlivého zásobování dolů elektřinou, takže lze očekávat projekty výstavby solárních, větrných či malých vodních elektráren, které mohou elektřinu dolům dodávat prostřednictvím státní rozvodné sítě nebo i napřímo.

Václav Kuželka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Lusace



Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688