Legislativní rada vlády se zabývala změnou Ústavy ČR a opětovně prodiskutovala novelu zákona o zadávání veřejných zakázek
Nejprve Legislativní rada vlády projednávala návrh ústavního zákona, kterým se mění zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, ve znění pozdějších ústavních zákonů, který vládě předložilo Ministerstvo obrany. Návrh ústavního zákona obsahuje pouze změnu ustanovení čl. 43 odst. 4 Ústavy. Navrhovaná změna se týká úpravy povolování vysílání ozbrojených sil České republiky do zahraničí a pobytu cizích ozbrojených sil na území České republiky, jež je v pravomoci vlády. Dnes platná úprava čl. 43 odst. 4 Ústavy umožňuje vládě bez souhlasu Parlamentu rozhodnout o vyslání ozbrojených sil České republiky mimo území České republiky nebo o pobytu ozbrojených sil jiných států na území České republiky, a to nejdéle na dobu 60 dnů a pouze, pokud jde o plnění závazku z mezinárodní smlouvy o společné obraně proti napadení, účast na mírové operaci podle rozhodnutí mezinárodní organizace, jíž je Česká republika členem, a to se souhlasem přijímajícího státu, nebo jde-li účast na záchranných pracích při živelních pohromách, průmyslových nebo ekologických haváriích. Cílem navrhované změny je umožnit, aby vláda mohla rozhodnout i bez souhlasu Parlamentu o vyslání ozbrojených sil České republiky do zahraničí a o pobytu ozbrojených sil jiných států na území České republiky bez specifikace účelu jejich vyslání, resp. pobytu, přičemž délka takového vyslání nebo pobytu by zůstala stejně jako dosud omezena na maximálně 60 dnů.
Při projednávání uvedeného návrhu ústavního zákona na zasedání Legislativní rady vlády byla diskutována především problematika rovnováhy dělby moci, důvody svěření takto obecně vymezené kompetence vládě a její případné zúžení na taxativní výčet účelů vyslání ozbrojených sil České republiky či pobytu ozbrojených sil jiných států na území České republiky a dále soulad navrhované úpravy s mezinárodním právem. S ohledem na povahu připomínek, které k návrhu ústavního zákona členové Legislativní rady vlády vznesli, vyústila tato diskuze v závěr přerušit jeho projednávání za účelem úpravy jeho textu podle jejích připomínek ve spolupráci s vybranými členy Legislativní rady vlády.
Poté se Legislativní rada vlády zabývala upraveným zněním návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů, který vládě předložilo Ministerstvo pro místní rozvoj. Cílem tohoto návrhu zákona je zejména reagovat na obsah odůvodněného stanoviska Evropské komise, které se týká nedostatečné transpozice některých pravidel stanovených v zadávacích směrnicích, a to především ve vztahu ke stanovení předpokládané hodnoty veřejných zakázek pravidelné povahy a v otázce přípustnosti ústního jednání v zadávacím řízení. Návrh zákona dále odstraňuje některé nedostatky v právní úpravě zadávání veřejných zakázek, které byly identifikovány za dobu účinnosti zákona o zadávání veřejných zakázek. Cílem navrhovaných změn je snížení administrativní zátěže na straně zadavatelů i dodavatelů, odstranění nepřiměřené přísnosti některých pravidel, vyjasnění výkladových nejasností a odstranění legislativně technických nedostatků.
Původní vládě předložená verze navrhované úpravy byla Legislativní radou vlády projednávána na jejím předchozím zasedání dne 21. dubna 2022, kdy Legislativní rady vlády projednávání návrhu zákona přerušila za účelem úpravy jeho textu podle jejích připomínek a doporučení. Předkladatel následně návrh zákona upravil a předložil k opětovnému projednání Legislativní radě vlády. Diskuze Legislativní rady vlády k upravenému znění návrhu zákona se vedla zejména nad problematikou základní způsobilosti dodavatelů v rámci zjednodušeného podlimitního řízení, formulací skutkových podstat přestupků a problematikou obnovení způsobilosti jiných osob prokazujících část kvalifikace za dodavatele. Po rozpravě k upravené verzi návrhu zákona Legislativní rada vlády doporučila vládě návrh zákona schválit ve znění svých připomínek, jež budou obsaženy ve stanovisku Legislativní rady vlády.
Poslední zprávy z rubriky Zákony a právo:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zákon stavební zákon č. 283/2021 Sb.
- PHILIP MORRIS ČR A - Akcie PHILIP MORRIS ČR A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie PHILIP MORRIS ČR A, PHILIP MORRIS ČR - TABÁK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě č. 341/2017 Sb.
- Platové tabulky úředníků a odborníků ve státní a veřejné správě pro rok 2019
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Provoz silnice 1 třídy v úplném znění zákonů
- Nový stavební zákon
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?