Aleš Michl v čele ČNB? Scénář, který vyděsil korunové obchodníky
Klíčové body
- Koruna v závěru minulého týdne oslabila o zhruba padesát haléřů, a je tak nejslabší od poloviny března.
- Důvodem oslabení byla spekulace o příštím guvernérovi České národní banky, kterým by se mohl stát Aleš Michl.
- Nehledě na spekulace o příštím guvernérovi ČNB, tržní sazby zaceňují pokračující zvyšování úroků v letošním roce.
Koruna v závěru minulého týdne oslabila o zhruba padesát haléřů, a je tak nejslabší od poloviny března. Důvodem oslabení byla spekulace o příštím guvernérovi České národní banky. Zaznělo totiž jméno, které je spojeno s politikou nezvyšování sazeb. Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl totiž doposud na všech měnověpolitických zasedáních hlasoval pro stabilitu úroků.
Současnému guvernérovi ČNB Jiřímu Rusnokovi vyprší mandát na konci první poloviny letošního roku. Jméno jeho nástupce není doposud známé. Mezi možnostmi se objevují jména viceguvernérů ČNB Tomáše Nidetzkého a Marka Mory. Spekulovalo se, že by prezident Zeman mohl do čela centrální banky jmenovat i současného šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého. O největší rozruch na trzích se ale postarala zmínka o Aleši Michlovi.
Informaci o Michlovi přinesl server Seznam Zprávy vycházející ze zdrojů informovaných o průběhu a výsledku jednání prezidenta Miloše Zemana s jednotlivými kandidáty. Všichni výše zmiňovaní se totiž v průběhu posledních dní vystřídali na Pražském hradě, přičemž poslední z nich byl právě Aleš Michl.
Z reakce trhů je možné vyčíst, že Michl není – minimálně optikou korunových obchodníků – vnímán jako centrální bankéř pokračující v boji s inflací skrze vyšší sazby. Michl totiž na všech měnověpolitických zasedáních od loňského června, kdy ČNB začala úroky zvyšovat, hlasoval pro jejich stabilitu. V mediálních vyjádřeních pak obdobně jako člen bankovní rady Oldřich dědek argumentoval především dovezenou inflací.
Domácí úrokové sazby vzrostly od loňského června o 550 bazických bodů. Poslední navýšení bylo doručeno minulý týden, a to o velikosti 75 bodů. Vedle toho ČNB představila dva rozhodovací scénáře (psali jsme zde), kterých se bude držet v příštích měsících.
První, základní pracuje s výhledem inflace rostoucí směrem k 15 % v první polovině roku a s vrcholem sazeb kolem 8 % v téže době. Druhý, alternativní scénář abstrahuje od vnějších cenových šoků a posouvá horizont měnové politiky o dvě čtvrtletí dále v čase. V jeho případě by sazby měly dosáhnout úrovní necelých 6 %, tedy zhruba těch současných.
Výsledné rozhodnutí bankovní rady bylo syntézou výstupů obou modelů s mírným příklonem k opatrnosti vycházející z modelu alternativního. S tím bude centrální banka pokračovat i dále. Riziko však zůstává na straně dalšího možného růstu úroků. Vše se bude primárně odvíjet, jak na pátečním setkání s analytiky uvedl guvernér Rusnok, od příchozích dat.
Z těch bude během aktuálního týdne nejdůležitější inflace za duben reportovaná v úterý. ČNB v nové prognóze očekává meziroční nárůst z 12,7 % na 13,8 %. Tržní konsensus je nižší na 13,2 %. Rizikem zůstává pozitivní překvapení překonávající konsensus, které by se mohlo projevit v mírně silnější koruně a vyšších tržních sazbách.
Otázkou bude, zda již korunoví obchodníci „zacenili“ scénáře „Aleš Michl guvernérem ČNB“, či zda bude páteční vývoj pokračovat i na začátku nového týdne. Jestliže se potvrdí informace neveřejných zdrojů, se kterými pracují Seznam Zprávy, jméno příštího guvernéra ČNB bychom měli znát ve velmi blízké době. Výhledově pak bude klíčové složení bankovní rady. Pokud by Zeman neprodloužil mandát Vojtěchu Bendovi a Tomáši Nidetzkému, kterým končí v polovině roku, a umožnil by Michlovi vybrat si do rady „své“ lidi, reálně by hrozilo, že se jestřábi dostanou do menšiny. V takovém případě by se konec zvyšování sazeb stal zřejmě realitou.
Z hlediska tržních sazeb jsme pozorovali největší změny po čtvrtečním zasedání bankovní rady, nikoliv v pátek v reakci na spekulace o guvernérovi. Na tříměsíčním horizontu vidíme pokračující nárůst výhledu úroků, a to dle tržních sázek o více než 100 bodů směrem k hranici 7 %. Na těchto úrovních by se měly udržet ve zbytku roku. Snížení sazeb o cca 25 bodů pak trhy reflektují na horizontu devíti měsíců. Stále by se však měly udržet nad hranicí 6 %.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0512 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,05 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0481 do 1,0632 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,08 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,86 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,93 až 25,25 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,70 do 24,10 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters