Co se to děje s trhem práce - Víkendář
Americký trh práce nyní nabízí určitou záhadu a podobné to je v některých dalších vyspělých zemích. Na stránkách The Conversable Economist to tvrdí ekonom Tim Taylor ve vztahu k následujícímu: Celkový počet pracovních míst je nyní v USA nižší než před pandemií. Konkrétně hovoříme o 152,2 milionu míst z února 2020 a 150,9 milionu míst z března letošního roku. Přes tento pokles se ale nyní nezaměstnanost drží na zhruba stejných číslech, jako tomu bylo na počátku pandemie. Jak lze tato fakta skloubit?
Nezaměstnanost nyní v USA dosahuje 3,6 %, v únoru roku 2020 se nacházela na 3,5 %. V ekonomice je přitom o 1,6 milionu pracovních míst méně. Příčina této zdánlivé disproporce spočívá v tom, že nezaměstnanost se počítá pouze na základě počtu těch, kteří shání zaměstnání. Pokud tak někdo nečiní, není součástí pracovní síly a do výpočtu nezaměstnanosti zahrnutý není. V únoru 2020 přitom bylo v pracovní síle 63,4 % dospělých Američanů – buď sháněli zaměstnání, nebo jej měli. Nyní je ale v pracovní síle 62,4 % Američanů.
Taylor se následně ptá, zda tedy lze skutečně hovořit o napjatém trhu práce. Podle nezaměstnanosti ano, ale podle celkového počtu pracovních míst jsou podmínky na trhu práce spíše volné. A jaká je vůbec příčina současného neobvyklého stavu? Taylor se v odpovědi obrací na nový výhled pro světovou ekonomiku zpracovaný Mezinárodním měnovým fondem. Ten zmiňuje čtyři základní teze, první z nich se týká nesouladu mezi tím, co mohou lidé firmám nabídnout, a tím, co od nich firmy požadují.
MMF tvrdí, že lidé pravděpodobně stále více požadují nejen vyšší odměny, ale i flexibilitu a bezpečnost práce. Je to znát i na vysokém počtu výpovědí podávaných v odvětvích s málo flexibilními podmínkami v zaměstnání, jakými je třeba ubytování. Růst nominálních mezd je pak patrný nejen v USA, ale třeba i ve Velké Británii, a to zejména v sektorech s celkově nižší úrovní mezd. Dopad na inflaci byl ale doposud omezený zejména proto, že se celkově jedná o malou část hospodářství. MMF také tvrdí, že ve většině vyspělých zemí jsou v současnosti podmínky na trhu práce utaženější než před pandemií.
Zdroj: The Conversable Economist, MMF
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úřad práce - nabídky práce, úřady práce
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- § 52 paragraf 52 - Zákoník práce č. 262/2006 Sb.
- § 50 paragraf 50 - Zákoník práce č. 262/2006 Sb.
- Nabídky práce podle cz regionů
- Dohoda o provedení práce 2022
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory