Bank of Japan (ne)zasahuje a přidělává vrásky japonským „real money“
Japonská centrální banka jde proti proudu. Zatímco většina světových měnových autorit ukončuje dobu akomodativní měnové politiku, v Japonsku zůstává vše beze změn. Ba co víc, Bank of Japan oznámila, že bude ještě více aktivní na dluhopisovém trhu, což bude dělat vrásky zejména „real money“ investorům.
Japonské úrokové sazby zůstávají beze změny na -0,1 %, stejně tak i cíl 10letého výnosu na zhruba 0 % s tolerančním pásmem 25 bodů. Právě jeho horní hranice 0,25 % se v posledních týdnech dostala hned několikrát pod tlak, což Bank of Japan přinutilo ke vstupu na trh mimo naplánované operace (psali jsme zde).
I proto měnová autorita oznámila, že hodlá provádět neomezené nákupy dluhopisů za fixní sazbu s cílem udržet výnosovou křivku na cíli. Dít se tak může každý obchodní den, kdy banka zpozoruje ohrožení cíle vinou nedostatečné poptávky.
K inflaci měnová autorita uvedla, že rostou v podstatě všechny časové rámce inflačních očekávání. Zejména jde o krátkodobé, ty střednědobé a dlouhodobé rostou mnohem pomaleji. Spotřebitelská inflace by se měla postupně zvyšovat, avšak střednědobý výhled tempa růstu cen zůstává pod cílem.
Guvernér Kuroda uvedl, že Japonsko není v situaci jako západní ekonomiky zvyšující úrokové sazby, jelikož se ekonomika stále neobnovila z dopadů pandemie. Tempo růstu cen bude sice postupně narůstat, zůstane však stále pod 2% inflačním cílem, dokonce i v roce 2024. Spekulace o exitu z uvolněné měnové politiky proto nejsou namístě.
Výhledově platí, že japonská měnová politika bude upravena dle potřeby. Forward guidance ohledně sazeb byla ponechána beze změn. Úroky zůstanou na současných, případně nižších, úrovních. Kurz jenu v návaznosti na rozhodnutí oslabil nad 130,00 USDJPY, což jsou jeho dvacetiletá minima. Rizika zůstávají na straně slabšího kurzu vinou charakteru japonské měnové politiky ve srovnání s ostatními. Důraz přitom klademe na americkou měnovou politiku, a zejména na riziko vyšších amerických výnosů delších splatností.
Vysoce proinflační prostředí nahrává japonské centrální bance, včetně oslabujícího kurzu. Z pohledu importní země, s důrazem na komodity, už nejslabší měna za posledních dvacet let ale není tak dobrá zpráva. O zásahu proti dalšímu oslabování jenu rozhoduje japonské ministerstvo financí. Zatím jen slovně, bez vstupu do trhu. Tolerance citlivosti – ve smyslu rychlosti oslabení v čase a úrovně kurzu – bude ale zřejmě o něco větší.
Nezměněný formát cílování výnosové křivky pohřbil možnost jejího posunu směrem vzhůru. To je nepochybně zklamání pro tzv. real money investory, kam spadají například penzijní fondy či pojišťovny omezené investičními množnostmi. Tyto subjekty by se sice mohly vydat do zahraničí, zejména na americký dluhopisový trh nabízející výrazně zajímavější výnosy. I to však není bez ztráty květinky. Výhled rychlého a razantního zvýšení sazeb Fedu totiž citelně zdraží náklady na měnové zajištění, což konečné výnosy srazí výrazně směrem dolů.
Zdroj: Bloomberg, Reuters, Bank of Japan, TradingView
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.