Boj s ohněm, kouřem i horkem trénovala stovka vojenských hasičů
Nepodcenit přípravu a poradit si s ohnivým peklem
Před samotným vstupem do zakouřeného a hořícího trenažéru musí instruktoři provést nezbytnou kontrolu hasičů, tzn. zásahového oděvu, přilby, kukly, svítilny a vzduchového dýchacího přístroje. Až poté se mohou připravit na nástupní plochu. Do útrob „Draka" vstupují vojáci většinou po dvou, vybaveni dýchacími přístroji a termokamerou, která slouží k vyhledávání ohnisek požáru. Operátor pak spouští pomocí dálkového ovládání plynové hořáky a simulace požáru v uzavřeném prostoru začíná.
První nástrahou, která na hasiče čekala, bylo schodiště a vstupní dveře, které museli intenzivně zchladit silným proudem vody. Poté se museli zorientovat v prostoru s nízkou viditelností a šlehajícími plameny. Uvnitř kontejneru je pak čekalo několik dalších překážek. Například se před nimi objevila velká místnost, kde první, co spatřili, byla hořící stěna a křeslo. Ty ale nebyly tím jediným, co museli uhasit, protože plameny začaly stoupat a mohly se dostat za hasící dvojici. „V tom okamžiku je nutné se zaměřit na plameny pod stropem, tzv. roll over. V některých případech instruktor spustí plameny za zády zasahujících, aby zjistil, zda si kontrolují únikovou cestu. Permanentní ostražitost a roztříštěný proud je tím jediným možným řešením pro získání kontroly nad požárem, pro jeho likvidaci a bezpečný návrat,“ vysvětluje kapitán Josef Řeháček. Teprve po tomto kroku je možné přistoupit k hašení zbytku místnosti, ve které se ještě po chvíli rozhoří skříň. Pokud je vše bezpečně uhašené, je možné při dodržení všech taktických postupů opustit kontejner a přenechat jej další dvojici.
Nejúčinnější ale i nejtěžší příprava
„Musíme dbát na to, aby naše vojenské hasičské jednotky byly připraveny řešit různé situace. Žádný jiný výcvik v podobné formě nepřipraví naše příslušníky na boj s ohněm v uzavřených prostorech tak dobře jako Dragon. Praktický nácvik je pro hasiče určitě nejzajímavější a zároveň nejtěžší, jelikož si zde mnozí sáhnou na své fyzické a psychické hranice,“ hodnotí kapitán Řeháček.
- V české armádě je zhruba 700 hasičů rozdělených do 20 jednotek, z nichž 16 funguje nepřetržitě. Ty najdete při muničních základnách, vojenských letištích a vojenských újezdech, kde dohlížejí na bezpečnost například při střelbách.
- Dohodu s Dräger Safety s.r.o. uzavřela Agentura logistiky v roce 2019. Německá společnost se v ní zavazuje k provádění školení a výcviku pro příslušníky vojenských hasičských jednotek Armády České republiky na ohňovém trenažéru, a to až do konce roku 2022. Do současné chvíle již tréninkem ve Fire Dragon 9000 prošlo téměř všech 700 vojenských hasičů.
Poslední zprávy z rubriky Armáda:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz