Válka na Ukrajině doléhá na inflaci i sentiment (Ranní zpráva z finančního trhu)
Německý ZEW index za duben dnes pravděpodobně ukáže na další oslabení sentimentu, na který dopadají obavy z dopadů sankcí na německé firmy, ale i pokles kupní síly domácností v důsledku vysoké inflace. V USA dnes bude zveřejněna spotřebitelská inflace za březen. Ta podle našeho odhadu meziročně vystoupala na 8,4 %, tedy na nejvyšší hodnotu za více než 40 let. K meziměsíčnímu růstu o 1,1 % patrně nejvíce přispěl skokový nárůst cen pohonných hmot v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Inflace v USA potvrdí jestřábí naladění Fedu
Německý ZEW index v dubnu zaznamená další zhoršení. Složka očekávání se sice po propuknutí války na Ukrajině propadla již v březnu, meziměsíčně dokonce nejvíce od roku 1991, přesto očekáváme její další viditelný pokles. Hlavním důvody vidíme v obavách o negativní dopady sankcí na německou ekonomiku, ale i další „válečný“ nárůst cen energií, který umocnil již dříve zvýšené inflační tlaky oslabující domácí poptávku.
Inflace ve Spojených státech v březnu zřejmě opět zrychlila. Ceny pohonných hmot byly ve srovnání s únorem o 17 % vyšší, což bude pravděpodobně nejvýznamnější faktor, který přispěje k meziměsíčnímu růstu spotřebitelských cen o 1,1 %. V meziročním srovnání pak inflace vyšplhá na 8,4 %. Vysoká zůstane i jádrová inflace, která by podle nás měla v březnu dosáhnout 6,5 %. Statistika tak celkově zřejmě potvrdí očekávání razantního utahování měnových podmínek v USA. My na květnovém zasedání očekáváme zvýšení sazeb o 50 bb a formální oznámení záměru snižovat bilanční sumu.
Česká inflace dále na vzestupu
Tuzemská inflace byla v březnu nejvyšší za posledních 24 let. Meziročně zrychlila na 12,7 %, a to při meziměsíčním růstu cen o 1,7 %. Data tak mírně překonala tržní očekávání, která byla nastavena na 1,4 % m/m a 12,4 % y/y. Za meziměsíčním zdražováním tentokrát stály hlavně ceny pohonných hmot v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Více jsme včerejší inflaci věnovali zde: https://bit.ly/3rDfZIb. Dle včera zveřejněných statistik o cenách zahraničních výrobců v ČR došlo potom v únoru k dalšímu rozevření nůžek mezi růstem vývozních a dovozních cen v neprospěch vývozních cen, což není příliš dobrý signál pro tuzemský export ani další vývoj kurzu koruny.
Vývoj na trzích se nesl hlavně v duchu dalších sázek na růst úrokových sazeb. Tržní sazby se včera zvýšily nejen v USA, ale před čtvrtečním rozhodnutím ECB o nastavení měnové politiky zejména v eurozóně. Dolar se tak včera odpoledne obchodoval na jen nepatrně slabší úrovni lehce pod 1,09 USD/EUR. S evropskými se svezly i domácí tržní úrokové sazby, které byly podpořeny i o něco vyššími inflačními čísly. Koruna se celý den obchodovala v poměrně úzkém pásmu 24,39-24,50 CZK/EUR. Téměř beze změny včera uzavřel i maďarský forint. Ke společné evropské měně tak z regionu viditelně ztratil pouze polský zlotý. Prostředí rostoucích sazeb neprospělo náladě na akciových trzích, které nový týden začaly na obou stranách Atlantiku v červených číslech.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?