Vývoj na devizovém trhu – ranní zprávy 06.04.2022
Klíčové události
- ČR: Maloobchodní tržby v únoru vzrostly o 4,6 % r/r, meziměsíčně stagnovaly.
- Eurozóna: Kompozitní index PMI v březnu dle finálních dat klesl na 54,9 b. (mírná revize směrem nahoru). Index PMI v sektoru služeb dle finálních dat vzrostl na 55,6 b. (revize směrem nahoru).
- Německo: Kompozitní index PMI v březnu dle finálních dat klesl na 55,1 b. (mírná revize směrem nahoru). Index PMI v sektoru služeb v březnu vzrostl na 56,1 b. (mírná revize směrem nahoru).
- USA: Bilance zahraničního obchodu skončila v únoru schodkem ve výši 89,2 mld. USD. Kompozitní index PMI v březnu vzrostl na 57,7 b. Index ISM v sektoru služeb v březnu vzrostl na 58,3 b.
Vývoj na devizovém trhu
- EURCZK: Na měnovém páru s eurem včera koruna mírně oslabila, na konci odpoledne probíhalo obchodování na úrovni 24,35 CZK/EUR. Včerejšek patřil únorovým statistikám z tuzemského maloobchodu. Oproti lednu tržby stagnovaly a v meziročním srovnání reálně vzrostly o 4,6 %. Na první pohled se jedná o solidní růst, loňský únor byl však poznamenaný protipandemickými omezeními a nepředstavuje zcela optimální měřítko. Meziměsíčně v únoru vzrostly tržby za pohonné hmoty (+1,9 %) a nepotravinářské zboží (+1,0 %), zatímco tržby za potraviny poklesly (-2,2 %). Únorový růst tržeb za pohonné hmoty překvapil, neboť v tomto měsíci došlo v Polsku u pohonných hmot ke snížení DPH (a tržby za pohonné hmoty tam vzrostly o 23,1 % m/m). Na druhé straně však zdražování pohonných hmot od konce února vedlo k předzásobení části spotřebitelů. Bude tak důležité sledovat vývoj v březnu a celém 2. čtvrtletí. V meziročním srovnání prudce rostly tržby v některých odvětvích, což lze však dát do souvislosti s nízkou srovnávací základnou. Zajímavý je meziroční pokles prodejů přes internet o 10,1 %. Rozhodně nelze říci, že by boom e-shopů končil, s ohledem na předchozí dva roky ovlivněné pandemií je však jasné, že růst internetových prodejů letos nebude tak silný.
- USDCZK & PLNCZK: Koruně se v úterý nedařilo ani vůči americkému dolaru, kde prohloubila pondělní zisky a v závěru odpoledne oslabila nad úroveň 22,25 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se české měně naopak podařilo mírně posílit a na konci odpoledne se obchodovalo na hranici 5,25 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera nedařilo maďarskému forintu. Již od ranních hodin v jeho případě zcela převládal oslabující trend, a zatímco ještě ráno se obchodovalo pod hladinou 370 HUF/EUR, v závěru odpoledne se již forint vůči euru pohyboval na hladině 375 HUF/EUR. Mírné ztráty si na měnovém páru s eurem připsal také polský zlotý, když zakončil na úrovni 4,64 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru se podobně jako v předešlých dnech dařilo americkému dolaru, který zejména v odpoledních hodinách posiloval a zamířil pod hladinu 1,095 USD/EUR.
Očekávaná data a události
- ČR: Průmyslová a stavební produkce (únor), Zahraniční obchod (únor)
- Eurozóna: Ceny průmyslových výrobců (únor)
- Německo: Průmyslové zakázky (únor)
- Polsko: Zasedání tamní centrální banky (NBP)
- USA: Záznam ze zasedání americké centrální banky (Fed)
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 39 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select