Válka na Ukrajině a rostoucí inflace sníží náladu amerických spotřebitelů (Ranní zpráva z finančního trhu)
Vojenský konflikt na Ukrajině v kombinaci s rostoucími cenami pro spotřebitele, zejména pokud jde o energetické komodity, se promítá do zhoršení spotřebitelské důvěry. To pro Německo i Spojené státy ukážou dnes zveřejňovaná data.
Zhoršuje se i nálada mezi německými domácnostmi
V minulém týdnu publikované indikátory sentimentu ukázaly, že dopad vojenského konfliktu se dotknul jak spotřebitelské důvěry, tak negativně dopadl i na náladu podnikatelů. Spotřebitele na obozu stranách Atlantiku trápí zejména rychle rostoucí ceny, a to zejména energetických komodit a potravin. Pokles spotřebitelské důvěry tak dnes potvrdí jak německý GfK index za duben, tak americká březnová statistika od Conference Board. Na rozdíl od obdobného ukazatele University of Michigan ale zatím neindikuje recesi. Trh práce totiž zůstává silný, zejména při pohledu na zaměstnanost a v podstatě i pokud jde o výdělky. Pokles ale zaznamenán bude. Je jasné, že výdělky nedrží s inflací krok. Pokud jde o spotřebitelskou důvěru University of Michigan, ta dává větší váhu spotřebním výdajům, zejména za automobily. Každopádně její finální březnové číslo bude zveřejněno v pátek, kdy se zároveň dočkáme i březnových statistik z amerického trhu práce.
Do dnešního dne vstupují trhy pozitivně. Příslib dalších diplomatických jednání mezi Ruskem a Ukrajinou a pokračující pokles cen komodit se promítá do rostoucích akciových trhů v Asii i vyšších futures na evropské a americké indexy. Dolar drží silnější pozice pod 1,10 USD/EUR, pro středoevropské měny se jedná o povzbudivé prostředí.
Vstup finančních trhů do nového týdne se vydařil
Do nového týdne vstoupily finanční trhy celkem optimisticky. Asijské akciové indexy sice ještě byly včera pod prodejním tlakem, když kvůli šířícímu se covid-19 byla do lockdownu uvrhnuta Šanghaj. V průběhu evropské seance se ale již začal prosazovat na akciových indexech rostoucí trend, naopak ceny komodit vesměs (s výjimkou plynu) klesaly. Na globálních úrokových sazbách a výnosech státních dluhopisů byla po jejich vzestupu v minulém týdnu dnes patrná stabilizace. Stabilní byl i kurz eura vůči dolaru, a to těsně pod 1,10 USD/EUR. Regionální měny lehce ztrácely, výjimkou byla koruna, která většinu dne oscilovala v pásmu 24,60-24,70 CZK/EUR. V samotném závěru seance se jí podařilo se dostat těsně pod 24,60.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?