Plzeň: Velký úspěch sklidil festival Blik Blik, trasu se světelnými instalacemi si prošlo 50 tisíc lidí
Zdroj fotografií: DEPO2015
Katedrálu sv. Bartoloměje a dalších 14 míst v širším centru Plzně rozzářil festival světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK. To nejlepší ze současné digitální tvorby, video a lasermapping nebo světlenou show předvedli 25. a 26. března 2022 ve večerních hodinách umělci z Čech a zahraničí. Po třech letech se tak do ulic Plzně v plné síle vrátil festival, jenž si u veřejnosti získal oblibu hned od svého prvního uvedení v roce 2015. Velký ohlas sklidila světelná show v katedrále sv. Bartoloměje, úspěch si získaly ale i kvalitní barevné videomappingy na fasády domů nebo laserová show s hudebním podkresem v prostoru U Zvonu.
„Tento šestý ročník festivalu BLIK BLIK, který se stal oblíbenou kulturně společenskou akcí nejen Plzeňanů, ale i návštěvníků z celé republiky, sklidil velký ohlas. Odhadujeme, že celou trasu prošlo přibližně 50 tisíc lidí. Katedrálu sv. Bartoloměje, kam se lidé na obří projekci a světelnou show oceňovaných francouzských umělců z AV Extended mohli podívat jen se zakoupenou vstupenkou, navštívilo za dva festivalové večery necelých sedm tisíc lidí,“ zhodnotil uplynulý festival Jiří Suchánek, ředitel kulturní a kreativní zóny DEPO2015, která BLIK BLIK uspořádala. Právě v katedrále v pátek v 18 hodin byl festival slavnostně zahájen, za město Plzeň se ho zúčastnila radní Veronika Jilichová Nová, jež má v gesci oblast prezentace a marketingu města.
Katedrála sv. Bartoloměje se stala hlavním místem letošního ročníku. Opravený gotický interiér byl dějištěm jedné z největších videomappingových a světelných show ve střední Evropě s názvem Nebeská symfonie. Návštěvníci na stropě i oltáři viděli vesmír, planety, ale i plzeňské reálie včetně známého andělíčka. Umělecký obsah vytvořila mezinárodně oceňovaná umělecká skupina AV Extended z Francie.
Projekce v katedrále byla jednou ze dvou interiérových instalací festivalu přístupných pouze se vstupenkou. Tou druhou se ve světové premiéře stal unikátní hudební nástroj „laserum“. Tento instrument návštěvníci ovládali pomocí laserových paprsků a rozezněli jím tóny, zvuky a prvky interiéru Korandova sboru, kde byl nástroj umístěn.
Dalších 13 instalací umístili pořadatelé na trasu dlouhou 2,5 kilometru od katedrály směrem k DEPO2015. U světelného umění se tak lidé zastavovali hned vedle katedrály na náměstí Republiky, v Mlýnské strouze, prostoru U Zvonu, v Proluce, u budovy Západočeského muzea v Plzni, na Anglickém a Denisově nábřeží, na valu U Ježíška nebo u plzeňské Papírny. Cíl trasy a další doprovodný program čekal Plzeňany v DEPO2015.
Text: Eva Kriegerová
Fotogalerie
Zveřejněno: 28. 3. 2022, Eva Kriegerová
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři