Export (export.cz)
Ze světa  |  24.03.2022 13:44:30

Fintech, cloud i smart cities. Jižní afrika sází na ICT

Jihoafrická republika se řadí mezi největší trhy v oblasti ICT na kontinentu. Poptává především outsourcing obchodních procesů, IT služby a hardware či fintech nebo technologie pro smart cities. JAR také čelí poměrně vysoké kyberkriminalitě, kterou chce potírat.  To vše představuje šance pro české firmy z oboru.

Ilustrační foto Shutterstock

ICT sektor zastává v jihoafrickém hospodářství stále významnější roli a jeho podíl na tvorbě HDP se rok od roku navyšuje. Jihoafrické produkty a služby z tohoto sektoru nacházejí díky rostoucí poptávce stále větší uplatnění ve zbytku kontinentu. JAR se významně podílela na rozvoji kontinentální telekomunikační infrastruktury, opravdovým tahounem v odvětví ICT jsou však především bankovní a finanční instituce. Roste i poptávka po jednoduše dostupných bankovních a finančních službách. Komerční banky masivně investují do svých digitálních platforem a současně také do kybernetické bezpečnosti. Tento trend tak žene kupředu inovace v oblasti internetového, především mobilního, bankovnictví, které umožňuje převod a výběr finančních prostředků za použití minimální ICT infrastruktury.

Firmy poptávají outsourcing

Globální trend práce z domova, umocněný pandemií nemoci covid-19, je v JAR velmi znatelný, a to i kvůli místy nízké propojenosti jednotlivých regionů, především těch rurálních. Z důvodu omezeného pohybu i snižování nákladů dochází k vzdálenému výkonu řady firemních procesů či k jejímu úplnému outsourcingu. Oblast outsourcingu firemních procesů (BPO) patří v JAR mezi nejdynamičtěji se rozvíjející podsektory ICT, a to i v globálním. BPO v zemi zaměstnává více jak 270 tisíc osob, přičemž 25 % z nich obsluhuje mezinárodní klientelu. Existuje však potenciál navýšit do roku 2030 tato čísla až na 750 tisíc lidí z nichž dvě třetiny budou poskytovat služby výhradně zahraničním společnostem.

Z hledisku softwaru zajišťují poptávkový růst finanční a telekomunikační služby či retail. Jinými slovy odvětví, ve kterých inovativní a efektivní softwarová řešení poskytují značnou konkurenční výhodu. I tak je však téměř 35 % nainstalovaného softwaru v JAR používáno nelegálně. Pirátství představuje nemalé potíže, ale zároveň i příležitost. Jihoafrické společnosti jsou obecně vzato citlivé na výši softwarových nákladů, a proto je zde velký prostor pro integrační platformy a řešení.

Lídr kontinentu v „chytrých městech“

V kontinentálním měřítku lze považovat JAR za lídra v oblasti takzvaných smart cities. Je však potřeba si uvědomit, že JAR je zemí s nejvyšší sociální nerovností na světě. Smart cities řešení jsou proto koncentrována výhradně do tří jihoafrických metropolí, a to Johannesburgu, Kapského Města a Durbanu. Slouží občanům střední či vyšší vrstvy nejen k usnadnění života ve smyslu pohodlí, ale také jako náhrada za mnohdy neadekvátní služby ze strany municipalit.

Přístup k internetu má více jak 60 % jihoafrické populace, a sice především díky mobilním zařízením. S tím samozřejmě souvisí i rozvoj e-commerce, umocněný pandemií. V nepolední řadě se velkému rozvoji v JAR těší i takzvaný cloud computing, který dle všeho používá více jak 60 % firem, a sním související datová centra.

David Vaverka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Pretorii


Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688