mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  25.11.2022 11:41:00

Perspektivy budoucí spolupráce v oblasti „Smart Cities“ v Srbsku

Perspektivy budoucí spolupráce v oblasti „Smart Cities“ v Srbsku

25.11.2022 / 11:38 | Aktualizováno: 25.11.2022 / 11:41

V posledních letech projevují srbští partneři mimořádný zájem o spolupráci v oblasti technologií a českých řešení tzv. chytrých měst (Smart Cities). Na podporu aktivit českých firem v tomto sektoru proběhla proto v listopadu 2022 incomingová mise představitelů srbských měst, jejímž cílem byla především praktická prezentace našich moderních technologií a nabídka na budoucí spolupráci.

Zaměření Smart Cities projektů v Srbsku

Z uskutečněného jednání je zřejmé, že toto téma je nyní v Srbsku skutečně velmi aktuální a nezbytné pro další hospodářský rozvoj jednotlivých regionů. Chytré technologie se při rozvoji měst a obcí mohou v Srbsku uplatnit například při realizaci projektů inteligentní městské dopravy, chytrých parkovacích systémů, sofistikovaných systémů senzorických veřejných osvětlení, ekologického vodního managementu a odpadového hospodářství, monitoringu čistoty ovzduší a životního prostředí, využívání dronů pro integrované záchranné systémy, městskou policii, atd. Jednání prokázala, že Srbsko se zajímá o české zkušenosti a má zájem o budoucí ekonomickou spolupráci v tomto sektoru.

Zájem o budoucí projekty srbských měst a obcí, které by mohly prostřednictvím dostupných technologií a inovativních řešení dosáhnout zkvalitnění života svých obyvatel ve všech oblastech, jakož i podpořit vlastní hospodářský růst, vyplynul i z konkrétních jednání, která uskutečnili srbští představitelé na úrovni starostů, ale i IT expertů z deseti významných srbských měst. Zastoupen byl například Bělehrad, Niš, Kruševac, Kragujevac, Leskovac, Novi Pazar, Užice, Vršac, Vranje a Pirot.

Strategie programů Smart Cities

Jednotlivé rozvojové programy, které by mohly být v budoucnu realizovány za spoluúčasti českých společností, byly definovány celkovou strategií jako oblasti Smart Living, Smart People, Smart Economy, Smart Mobility, Smart Environment, Smart Governance a Smart Communication. Konkrétní příklady, o které se nyní zajímají srbští partneři v České republice, jsou například projekty elektronických portálů občana, digitální dual projekty měst pro plánování rozvoje, autonomní doprava, chytré parkování, požární senzorika, chytré a úsporné venkovní osvětlení, městské inovátorské startupy, atd.

Za zajímavý byl označen rovněž segment e-mobility, autonomního řízení, vozovkových senzorů, chytrých křižovatek, detekce chodců a vozidel, apod.

Formát programu incomingové mise

Početná incomingová mise na podporu obchodní spolupráce v tomto sektoru, která proběhla ve dnech 15. – 19. listopadu, zahrnula ve svém programu připraveném v rámci akcí českého předsednictví v Radě EU (CZ PRES 2022) účast na Konferenci EU – Western Balkans: Smart Cities Economic Forum, kterou organizovalo Ministerstvo zahraničních věcí ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu. O tom, jak podpořit chytrý a udržitelný rozvoj měst v kontextu zelené a digitální transformace, diskutovali zástupci veřejné správy a místní samosprávy ze zemí západního Balkánu, představitelé institucí EU, finančních institucí, mezinárodních organizací a ekonomického sektoru. Účastníci měli možnost podělit se o své zkušenosti s řešeními na téma smart cities a využití relevantních finančních nástrojů zejména v oblasti dopravní infrastruktury, odpadového hospodářství či vodního hospodářství.

Zájem českých firem

V Kongresovém centru Praha byla pro všechny účastníky kromě panelových vystoupení a diskuze u kulatých stolů příležitost osobních jednání se zástupci řady českých firem – například Smart Plan s.r.o., Cross Zlín a.s., Market Connect s.r.o., Ecoten s.r.o. (Smart Energy Solutions), T-Mapy s.r.o., Green Center s.r.o. (Light for Parking), atd. Tato jednání ukázala nejen velmi vysoký zájem, ale i potřebu zavádění nových technologií a inovativních řešení do správy srbských měst a obcí.

Plzeň – město chytrých řešení

V rámci programu měla srbská delegace možnost navštívit také západočeskou metropoli – město Plzeň, která se prezentuje jako „město chytrých řešení“. Srbská delegace, kterou doprovázel i srbský velvyslanec Berislav Vekić, navštívila v Plzni kromě magistrátu města i Správu informačních technologií s prezentací využívání dronů. Dále jednala delegace s představiteli společnosti Škoda Transportation, a.s., poté se ještě seznámila s praktickým využitím moderních technologií na Smart Cities Polygonu, kde jednala se zástupci firmy Omexon GA Energy.

Unikátní akce českého velvyslanectví

Jednání srbské delegace v České republice, které svou úrovní s osobní účastí primátorů a starostů, byla zcela unikátní – mimo jiné Dragana Sotirovski, primátorka Niše – jihovýchodní metropole Srbska s 260.000 obyvateli, jednoznačně potvrdila rozsáhlé možnosti budoucí vzájemné spolupráce v sektoru chytrých řešení a technologií. Incomingová mise navázala na dvě předchozí prezentace, které byly v Srbsku ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR úspěšně realizovány na téma smart cities. Akce byla realizována a financována jako projekt ekonomické diplomacie (PROPED 2022) Ministerstva zahraničních věcí.

Zpracoval: Miroslav Čančík, rada-vyslanec, Velvyslanectví ČR v Bělehradě


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688