Jednání prezidentů USA a Číny (Ranní zpráva z finančního trhu)
Válka na Ukrajině zůstává v centru pozornosti. Právě o ní bude dnes odpoledne jednat prezident USA Joe Biden a jeho čínský protějšek Xi Jinping. V regionu sice zaujme polská průmyslová výroba, ale „předválečné“ údaje mají pro finanční trh slabší relevanci.
Dnešek přinese jen data druhořadého charakteru, takže v centru pozornosti zůstane válka na Ukrajině a její možné implikace. O vývoji na Ukrajině budou dnes ve 14:00 CET po telefonu jednat prezident USA a Číny. Na místě jsou obavy z podpory Ruska Čínou, což by pravděpodobně vedlo k další eskalaci. Kromě toho včera zveřejněná zpráva Pentagonu uvedla vysokou pravděpodobnost, že v případě konvenčního neúspěchu se Putin pravděpodobně bude snažit vzbudit jadernou hrozbu.
Data o průmyslové výrobě v Polsku za únor budou indikovat vývoj průmyslu v ČR. Nicméně, zatímco únorová statistika může vypadat optimisticky, nyní je kruciální otázkou spíše dopad omezených subdodávek od března. Významnější vliv na finanční trhy je zde proto nepravděpodobný. Negativní signál z hlediska vývoje českého průmyslu již včera ukázala data o výrobě automobilů za únor, která byla překvapivě slabá, a to již před eskalací ukrajinské krize.
Naděje na dohodu slábly
Průmyslová výroba v USA v souladu s odhady vzrostla v únoru o 0,5 % m/m. Využití kapacit se zvýšilo o trochu méně než se čekalo. Potěšila ovšem lepší data o vývoji stavebnictví s meziměsíčním růstem nově započatých staveb o 6,8 %. Filadelfský Fed index důvěry v byznys vzrostl za březen silně nad odhady. Nálada na finančních trzích byla smíšená. Po předchozích výrazných růstech akciových trhů tak v Evropě převládal mírný pokles. V USA a Asii akciové trhy ovšem opět rostly. Negativním impulsem bylo vyjádření mluvčího Kremlu, který označil zprávy o posunu ve vyjednávání mezi Ukrajinou a Ruskem za „chybné“. Cena ropy Brent se zvýšila z úrovní lehce pod 100 USD/barel ke 109 USD/barel. Britská centrální banka v souladu s očekáváním zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 25 bb na 0,75 %.
Default Ruska se včera nekonal, když dolarové splátky dluhu včera dorazily věřitelům.
Kurz české koruny včera držel v relativně úzkém pásmu 24,70 CZK/EUR – 24,80 CZK/EUR. Guvernér ČNB Rusnok v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že jaro přinese další ochlazení zájmu o hypotéky. „Vyšší úrokové sazby už zaúřadovaly a teď se projeví nižší příjmy a dubnové utažení pravidel hypoték.“ Okomentoval také výběry hotovosti veřejností v reakci na válku na Ukrajině. Podle guvernéra se objem vybrané hotovosti nijak nelišil od jiných krizí. „Jsou to podobná čísla jako při těch minulých stresových situacích typu velká krize a covid. Situace se výrazně uklidnila už koncem minulého týdne, ve čtvrtek, pátek. Mělo to souvislost s tím, že se začaly vyplácet pojištěné vklady ze Sberbanky.“Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?