mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  17.03.2022 11:50:00

Ázerbájdžán investicemi do obnovitelných zdrojů zvyšuje export elektrické energie

Ázerbájdžán investicemi do obnovitelných zdrojů zvyšuje export elektrické energie

17.03.2022 / 11:33 | Aktualizováno: 17.03.2022 / 11:50

Ázerbájdžán je klíčovým dodavatelem ropy a zemního plynu do řady zemí Evropské unie a Středomoří. V návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině a zájmem evropských států o diverzifikaci dodávek nerostných surovin do Evropy se významnost jeho pozice jako dodavatele strategických surovin ještě zvýší. Vnitrostátní politika země přitom začíná směřovat ke zvyšování podílu alternativních a obnovitelných zdrojů pro pokrytí vlastní primární energetické spotřeby.

Ambiciózní směr využívání energetických zdrojů zvolila ázerbájdžánská vláda na počátku roku 2021, kdy byla schválena strategie Národní priority socio-ekonomického rozvoje: Ázerbájdžán 2030. Za jednu z 5 hlavních priorit bylo označeno čisté životní prostředí, jehož součástí je využívání „zelených“ technologií, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v primární spotřebě a omezení nežádoucích dopadů na klima. Odklon od využívání tradičních paliv byl v listopadu 2021 potvrzen ambiciózním závazkem snížit emise skleníkových plynů o 35 % do roku 2030, ne však v souladu s výstupy COP 26. Kromě snižování skleníkových plynůÁzerbájdžán zájem na šetření plynu pro domácí spotřebu, což je příležitostí pro další navýšení jeho exportu.

Zvýšení exportu elektřiny díky obnovitelným zdrojům

o tom, že země své klimatické závazky vzala vážně svědčí fakt, že v průběhu prvních tří měsíců roku 2022 byly zahájeny projekty investorů ze Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů. Projekt větrné elektrárny o plánované kapacitě 240 MW saudské společnosti ACWA byl na největrnějším místě země, Abšeronském poloostrově, zahájen v lednu 2021. Elektrárna sníží emise CO2 o 300 000 tun ročně a má potenciál zásobit elektřinou na 300 000 domácností. Stavba solární elektrárny Garadagh s plánovaným výkonem 230 MW byla odstartována v březnu 2022 a do konce roku 2022 by měla dodávat elektřinu do sítě. Implementace projektu zredukuje emise CO2 o 2 000 tun za rok a elektřinu bude dodávat do 110 000 residenčních objektů. Po zapojení obou elektráren do elektrické infrastruktury by měla Ázerbájdžánu ušetřit až 300 mil. m3 plynu ročně, které budou moci být využity pro export.

Kromě zvýšení exportu plynu se zemi díky využívání obnovitelných zdrojů otevírá příležitost k navýšení objemu exportu elektrické energie do sousedních států. Ázerbájdžán si klade za cíl stát se nejvýznamnějším výrobcem a vývozcem elektřiny v regionu. V roce 2021 bylo exportováno rekordních 1,7 mld. kWh elektřiny vyrobené výhradně pomocí plynu a prioritou je další navyšování tohoto exportu. Plynofikace v zemi na rozdíl od sousedních států dle oficiálních vládních statistik dosáhla v loňském roce 97 %, premiér Ali Asadov však připouští přetrvávající výzvy v oblasti vnitrostátních dodávek. Zapojení soustav vyrábějících elektřinu z obnovitelných zdrojů energie do elektrického systému je prioritou pro příští roky. Infrastruktura přenosových sítí však není prozatím na příjem takového množství elektrické energie připravena, je proto nutná její modernizace a rozšíření jejích kapacit.

Potenciál využití obnovitelných zdrojů energie a plánované projekty

Země proklamuje potenciál využívání obnovitelných zdrojů o celkovém instalovaném výkonu 27 000 MW s největším podílem, díky vysokému počtu slunečných dnů, solární energie (cca 23 000 MW). V zemi neutuchajícího větru má své místo také větrná energie a to s potenciálem 3 000 MW. Velký důraz je přisuzován také malým vodním elektrárnám na rychlých vodních tocích, ty mají disponovat potenciálem až 500 MW.

V roce 2021 došlo k rekonstrukci několika vodních elektráren a zahájení projektů stavby elektráren nových. Výstavba dalších zdrojů elektrické energie má pokračovat také v roce 2022, kdy jsou dle Ministerstva energetiky plánovány tendry na elektrárny o celkové kapacitě 700 MW. Významný potenciál v oblasti obnovitelných zdrojů skýtají aktivity avízované v rámci post-konfliktní rekonstrukce, v roce 2022 je dle slov prezidenta Ilhama Alijeva plánována rekonstrukce 5 malých vodních elektráren o kapacitě 27 MW, výstavba několika nových (k březnu 2022 jsou dostupné informace o výstavbě soustavy vodních elektráren o kapacitě 20 MW) a dvou větrných parků o kapacitě 100 MW.

Baku Energy Week

V prvním týdnu června 2022 se v Baku uskuteční tradiční akce věnovaná energetice, která má v letošním roce nově název Baku Energy Week, v minulosti se jednalo o spojené veletrhy (Baku Oil & Gas, Caspian International Power a Alternative Energy Exhibition). Program kromě veletrhů zahrnuje také konferenci, která se bude soustředit na budoucnost energetiky, dopady pandemie Covid-19 na energetický sektor včetně prognóz obnovy, či využívání umělé inteligence pro ropné a plynárenské technologie. Velvyslanectví České republiky v Baku a zahraniční kancelář CzechTrade organizují na Baku Energy Week misi českých společností. Bližší podrobnosti k akci budou zveřejněny na webu velvyslanectví v dubnu 2022.

V případě zájmu o více informací k akci kontaktujte obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví České republiky v Baku e-mailem (commerce_baku@mzv.cz) nebo telefonicky (+994 12 436 85 55) , případně zástupce kanceláře CzechTrade v Baku pana Levana Bokeriu (levan.bokeria@czechtrade.cz).


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Ze světa:

Po 10:51  Jak vzniká a k čemu slouží (Zpráva o právním státu) Tvoříme Evropu (tvorimevropu.cz)
Po   9:31  Kam za kulturou? Tento týden nabídne festival flamenca či Benátskou Tvoříme Evropu (tvorimevropu.cz)
Po   9:00  USA: Biden vzdal kandidaturu na prezidenta Research (J&T BANKA)

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688