Brazílie bude hledat nové dodavatele hnojiv kvůli válce na Ukrajině
Brazilská ministryně zemědělství Tereza Cristina na začátku března oznámila, že sklizeň sóji a dalších plodin v letošním roce není ohrožena a Brazílie bude moci dostát všem exportním závazkům. Současně ministryně uvedla, že vzhledem ke konfliktu na Ukrajině a sankcím proti Rusku bude výhledově potřeba, aby Brazílie hledala alternativní dodavatele umělých hnojiv. To vytváří nové příležitosti pro české exportéry.
![](https://i.fin.cz/zpravy/obrazky/75/638575-brazilie-bude-hledat-nove-dodavatele-hnojiv-kvuli-valce-na-ukrajine/shutterstock_1943431927_w670h447.jpg)
Ilustrační foto: Shutterstock
Cílem prohlášení ministryně zemědělství ohledně exportu sóji bylo uklidnit světový trh. Jako první z brazilských představitelů zároveň přiznala, že konflikt na Ukrajině a různé typy sankcí proti Rusku a eventuálně rovněž proti Bělorusku donutí Brazílii hledat alternativní dodavatele umělých hnojiv a chemikálií pro jejich výrobu.
Brazílie je největším světovým vývozcem sóji. Svým exportem pokrývá okolo 44 % světového trhu. V rámci letošní nadcházející sklizně se předpokládá, že největší země Latinské Ameriky bude schopna exportovat 90,5 milionu tun sóji. Dalšími hlavním světovými vývozci jsou USA (55 milionů tun), Kanada (4,2 milionu tun) a Paraguay (4,15 milionu tun).
ZÁVISLOST NA HNOJIVECH
Výkon brazilského agrokomplexu je zcela závislý na hnojivech, která země z 85 % dováží. V uplynulých třech letech soustavně rostl podíl agrokomplexu na celkovém vývozu. Loni se již jeho produkce podílela na více než 40 % brazilského exportu. Brazilští odborníci však upozorňují, že nárůst produktivity v zemědělství byl možný pouze díky zvýšenému použití umělých hnojiv. Jak uvedl například specialista na zemědělství z Nadace G. Vargase (FGV) Fábio Mizumoto, je většina brazilské zemědělské půdy poměrně chudá na živiny a produkce závisí na aplikaci hnojiv.
Lze předpokládat, že v letošním roce vznikne pro Brazílii zvýšená potřeba hledat nové dodavatele zejména těchto výrobků: chlorid draselný, dihydrogenfosforečnan amonný, močovina, dusičnan amonný, hnojiva s obsahem oxidu dusného, fosfor a draslík.
Ondřej Kašina, ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Brasília
![](https://i.fin.cz/news/foto/loga/Moderni-ekonomicka-diplomacie.png)
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Válec, objem válce
- Vyhledávání podle IČO - hledat IČO
- Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí kvůli koronaviru, daň z nabytí nemovitosti v roce 2020
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Silniční daň v roce 2020, posunutí placení záloh kvůli koronaviru
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- Karanténa kvůli koronaviru
- Otevření hranic uzavřených kvůli koronaviru
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?