(Kurzy.cz)
V lednu v ČR zaniklo 1 454 společností, nejvíce za poslední rok - analýza CRIF
Praha, 21. února 2022 – V lednu vzniklo v České republice 2 370 obchodních společností a 1 454 jich naopak zaniklo. Zatímco počet nových společností byl o 314 nižší než v prosinci 2021, počet těch zaniklých se zvýšil o 34 a byl tak nejvyšší od prosince roku 2020. Celkem v České republice přibylo 916 společností, o 348 méně než v prosinci. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz .
„Počet zaniklých společností byl v lednu pátý nejvyšší od vzniku České republiky. Jde však o přirozený jev. Spolu s tím, jak se zvyšuje počet společností v České republice, zvyšuje se přirozeně i počet těch neaktivních a těch, které se jejich majitelé rozhodnou z jakéhokoli důvodu zrušit,“ vysvětluje Věra Kameníčkova s tím, že polovina rušených společností je na trhu 16 a více let.
Nejvíce společností v lednu tradičně vzniklo ve velkých městech a jejich okolí, tedy v Praze (1 151), v Jihomoravském kraji (306), v Moravskoslezském kraji (166) a ve středních Čechách (164). Nejvíce jich zaniklo opět v Praze (739). Následoval Ústecký kraj se 136 zaniklými společnostmi a Morvaskoslezský kraj, kde jich bylo 128. Poměr nových a zaniklých společností byl nejvyšší v Jihomoravském kraji. Zde připadlo na 10 zaniklých firem 34 nových, v Karlovarském kraji, kde se po většinu minulého roku počet společností snižoval, v lednu připadlo 28 nových společností na 10 zaniklých. Počet firem se naopak snížil na Ústecku, kde vzniklo o polovinu méně společností než kolik jich zaniklo.
Co se týče odvětví, nejvíce společností v lednu vzniklo v odvětví nakládání s nemovitostmi (365), v obchodu (296) a ve zpracovatelském průmyslu (276). Nejvíce společností zaniklo v obchodu, konkrétně 479. Následovalo nakládání s nemovitostmi, kde zaniklo 277 společností, a profesní, vědecké a technické činnosti, kde jich skončilo 184.
V posledních 12 měsících vzniklo v Česku 29 795 společností, téměř o 3 tisíce (11 %) více než o rok dříve. Počet nových společností byl meziročně téměř ve všech krajích vyšší. Nejvíce vzrostl v Karlovarském kraji (o 30 %) a v Pardubickém kraji (o 20 %). Snížil se ve třech krajích, a to na Liberecku (o 7 %), v Olomouckém kraji a na Plzeňsku, kde vzniklo o 2 % méně firem než v předešlém období.
Zároveň v posledních 12 měsících zaniklo 14 545 společností, o desetinu (1 646) méně než v předešlém období. Počet zaniklých společností se snížil v 9 krajích a v 5 se zvýšil. Největší pokles zaznamenal Karlovarský kraj, a to o 44 %. S odstupem následoval Plzeňský kraj, kde zaniklo o 26 % firem méně než o rok dříve. Naopak v Ústeckém kraji se počet zaniklých společností zvýšil o čtvrtinu a v Olomouckém kraji o 22 %.
Díky vyššímu počtu nových společností a menšímu počtu těch, které zanikly, se v uplynulých 12 měsících také zvýšil jejich vzájemných poměr. Na každých 10 zaniklých firem připadalo 20 nových, o rok dříve to bylo pouze 17. V posledním roce byl tento poměr nejvyšší na Vysočině, kde vzniklo 46 nových společností na každých 10 zaniklých, a naopak nejmenší na Karlovarsku a Ústecku, kde byl počet nových a zaniklých společností vyrovnaný.
„Zatímco tedy roční údaje poskytují příznivý obrázek o vývpoji počtu nových a zaniklých společností, lednová čísla můžou naznačovat určitý obrat. Porovnáme-li totiž lednové údaje od roku 2017, byl letos počet nových společností nejnižší za toto období a počet zaniklých společností naopak nejvyšší,“ říká Věra Kameníčková s tím, že více ukážou následující měsíce.
Graf 1: Počet vzniklých společností připadajících na 10 zaniklých v posledních 12 měsících
Zdroj: CRIF
Graf 2: Průměrný počet vzniklých a zaniklých OS za měsíc za období 12 měsíců
Zdroj: CRIF
Profil společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, a. s.
CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF.
Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.
Volitelným modulem aplikace Cribis je mezinárodní služba SkyMinder umožňující exportérům a dalším společnostem prověřování finančního zdraví, varovných informací a majetkových vazeb u více než 200 milionů společností z 230 zemí a území světa.
Společnost také poskytuje komplexní řešení pro oblast řízení úvěrových rizik a pod značkou iRating pokročilé nástroje pro hodnocení ekonomického stavu společností nebo také municipalit.
Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Oběma registrům CRIF – Czech Credit Bureau zajišťuje i technický servis. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz , díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.
Zároveň provozuje registr finančních poradců ELIXIR, který nabízí komplexní data o profesní historii finančních poradců.
Nově také provozuje registr REPI sloužící pro sdílení platebních informací mezi jednotlivými členy, společnostmi, které poskytují svým klientům nějaký druh služby, založené na splátkách – půjčku, nákup na splátky, nebo nákup na fakturu s odloženou splatností. Registr je určen rovněž pro poskytovatele úvěrů, e-shopy, společnosti pronajímající nemovitosti, poskytující telekomunikační nebo datové služby a poskytovatele kabelových televizí.
Webový odkaz: www.crif.cz
Portál www.informaceofirmach.cz
Portál slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu. Užitečnou pomůckou pro rychlé prověření podnikatelského rizika hledané firmy je barva vícezdrojového Semaforu Cribis ukazující míru vážnosti známých varovných informací k danému subjektu. Přehlednou orientaci o vazbách na vyhledanou firmu poskytnou uživatelům tabulkové přehledy subjektů napojených na danou firmu sestavené z několika desítek různých informačních zdrojů. Pro zjištění finanční situace hledané firmy je na portálu zveřejněn graf ukazující vývoj jejích tržeb a zisků nebo ztrát od roku 2011 do současnosti.
Webový odkaz: www.informaceofirmach.cz
Poslední zprávy z rubriky Podnikání:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
?
Okénko pro podnikatele
Pavel Macek, Credit Check
5 varovných signálů, které napoví, zda vaši klienti zaplatí včas