(Kurzy.cz)
Warren Buffett zůstává třetím největším akcionářem Applu. Řadu titulů však vyprodával, zaměřil se naopak na ropu či videohry
Povinná regulatorní hlášení institucionálních investorů o stavu portfolií ke konci roku 2021 poodkryla v tomto týdnu také poslední investiční kroky v předchozím čtvrtletí „věštce z Omahy“ Warrena Buffetta, resp. skupiny Berkshire Hathaway. U nadpoloviční většiny vlastněných titulů obchodovaných na Wall Street k žádné změně pozice nedošlo. Ani u hodnotově stále s náskokem nejvýraznější. Berkshire Hathaway totiž nadále drží přes 887 mil. akcií Apple (AAPL), které lze aktuálně ocenit na zhruba 153 mld. USD. Druhou nejvýznamnější pozicí zůstávají s odstupem akcie Bank of America (BAC) s oceněním přes 48 mld. USD.
Warren Buffett historicky nebyl příznivcem technologických titulů. Co se týká zmiňované společnosti Apple, prvně se v portfoliu skupiny „jablíčkové akcie“ objevily teprve až počátkem roku 2016. Již o dva roky později se však Berkshire Hathaway stala třetím největším akcionářem. V mezičase docházelo i na realizace zisků, nicméně počet vlastněných akcií se v čase spíše dále zvyšoval. Prim si každopádně ve výrobci nejen iPhonů udržuje roky společnost Vanguard, kterou následuje BlackRock. Obě investiční skupiny v posledním čtvrtletí loňského roku vlastně nevýraznou část akcií prodaly, když mohly využít tehdy historicky nejvyšších cen akcií Apple.
Nejvíce však ve 4. čtvrtletí akcie Apple prodávala banka HSBC, která se zbavila více než 13 mil. akcií a redukovala tak svůj podíl ve firmě o více než třetinu. Výrazným prodejcem byly ještě další banky - Bank of Montreal (9,5 mil. akcií) a Wells Fargo (7,5 mil. akcií). Naopak s náskokem jako největšího kupujícího lze vyhlásit společnost Price T Rowe Associates. Svůj podíl navýšila o téměř pětinu, když v jejím portfoliu přibylo přes 34,6 mil. akcií Apple. V týdnu jsme v článku „Musk daroval rekordní množství akcií, přesto podíl v Tesle navyšuje“ mj. uvedli, že právě tato společnost byla v závěru roku 2021 také největším kupujícím akcií texaské automobilky.
Top 15 největších akcionářů Apple (k 31. 12. 2021)
Zpět ale k Berkshire Hathaway. V portfoliu došlo především k značnému navýšení podílu v ropné společnosti Chevron (CVX). Pozice se rozšířila o třetinu, resp. o více než 9,5 mil. akcií. Tedy v současných cenách o téměř 1,3 mld. USD, nicméně Berkshire Hathaway utratila ve skutečnosti podstatně méně. Ve 4. čtvrtletí se totiž titul obchodovali o více než 20 % levněji než nyní.
Naprosto novou a prozřetelnou investicí však byly jistě akcie Activision Blizzard (ATVI). Kurzový pokles využil Warren Buffett k pořízení téměř 14,7 mil. akcií, které se velmi rychle posunuly do zisku. V polovině ledna totiž Microsoft oznámil, že se dohodl na převzetí této videoherní společnosti v transakci za 68,7 mld. USD, resp. za kurz 95 USD.
Warren Buffett, resp. tedy Berkshire Hathaway se vlastně ale také nově zaměřila na seriál Formule 1. V portfoliu se totiž nově objevily akcie divize americké mediální společnosti Liberty Media, která před lety práva k automobilovému seriálu koupila. Již dřívější podíl v samotné Liberty Media (LSXMA) pak Berkshire Hathaway dále výrazně o více než třetinu rozšířila. Přikoupila přes 5,3 mil. akcií a s více než 20 mil. akcií se stala největším zhruba pětinovým akcionářem.
K nevýraznému navýšení pozice pak došlo v segmentu maloobchodu, když v portfoliu přibylo 24,6 tis. akcií RH (RH). V řetězci s bytovými doplňky má skupina zainvestováno aktuálně zhruba 763 mil. USD, resp. disponuje téměř 1,82 mil. akcií. Investiční rozšiřování zaměření na bydlení ještě Berkshire Hathaway potvrdila navýšením pozice ve společnosti Floor & Decor (FND). Tento specializovaný maloobchodní prodejce a distributor se orientuje na „tvrdé“ podlahy (dlaždice, dřevo, laminát, vinyl a přírodní kámen). Akcií FND má po přikoupení necelých 27 tis. celkem téměř 844 tis. Společnost Berkshire Hathaway se tak řadí k menším ani ne procentním akcionářům, na rozdíl od RH, kde je mezi TOP3.
Prodeje na 10 titulech
Z prodejních transakcí Berkshire Hathaway ve 4. čtvrtletí 2021 možno zmínit především vyprodání zbytku podílu v Sirius XM (SIRI) a také snížení podílu (oprava) ve farmaceutické společnosti Teva (TEVA). V izraelské firmě Buffett začal budovat podíl v roce 2017 a od roku 2020 se objevují prodeje. V uplynulém čtvrtletí pak došlo k redukci i na dalších sektorových, resp. biofarmaceutických titulech. Téměř o 80% se snížila angažovanost v AbbVie (ABBV) i Bristol-Myers Squibb (BMY).
Relativně výrazně má dlouhodobě Berkshire Hathaway zainvestováno v „karetních“ společnostech. Nicméně u akcií Mastercard (MA) došlo v portfoliu zhruba k 7 % redukci podílu, u akcií Visa (V) dokonce o 13 %.
Top 20 největších investic Berkshire Hathaway (k 31. 12. 2021)
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?