Nový online formulář pro podání daňového přiznání za rok 2021 je dostupný v aplikacích EPO
Formulář daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2021 je již dostupný v aplikacích EPO Elektronická podání pro Finanční správu (EPO) a v online finančním úřadu www.mojedane.cz. Od dnešního dne 15. února 2022 je tedy již možné odeslat daňové přiznání i v elektronické podobě.
Podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob lze učinit do 1. dubna 2022, přičemž pro elektronická podání od loňského roku díky novele daňového řádu platí prodloužení lhůty o měsíc, tedy až do 2. května 2022. Pokud daňové přiznání za daňový subjekt podá daňový poradce nebo advokát, je lhůta pro podání až do 1. července 2022.
Pro elektronické podání můžete využít online finanční úřad (www.mojedane.cz). Přihlásit se do něj můžete například pomocí bankovní identity, občanského průkazu s čipem nebo datovou schránkou. Daňové přiznání lze podat samozřejmě i v papírové podobě osobně na podatelnách finančních úřadů nebo jej zaslat na finanční úřad poštou.
Bez ohledu na míru vnějšího zavinění na straně Finanční správy nepovažuje Ministerstvo financí zpoždění v aktualizaci elektronického formuláře daňového přiznání za akceptovatelné. Za veškeré vzniklé komplikace se omlouváme a zajistíme, aby se již podobná praxe neopakovala. Současně platí, že finanční úřady jsou instruovány tak, aby poplatníkům, kterým dočasná nedostupnost online formuláře zkomplikovala přípravu podání přiznání, poskytly maximální součinnost pro řádné splnění daňových povinností.
Pokud má daňový subjekt zpřístupněnu datovou schránku, nebo má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je povinen podat daňové přiznání pouze elektronicky ve stanoveném formátu a struktuře.
Daňové přiznání má povinnost podávat každý živnostník a podnikatel, ale i část zaměstnanců a ostatní občané, např. senioři a studenti, jejichž příjmy nejsou osvobozeny od daně z příjmů nebo zdaněny srážkovou daní, a zároveň měli v roce 2021 roční příjmy spadající do předmětu daně z příjmů přesahující 15 000 Kč. Pokud byl poplatník v daňové ztrátě, pak musí přiznání také podat. V případě, že má poplatník příjmy ze zaměstnání a případně ještě další příjmy (např. ze samostatné činnosti, nájmu, kapitálových příjmů, či z ostatních činností), musí podat daňové přiznání v případech, kdy tyto příjmy přesáhnou částku 6 000 Kč.
Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formuláře
Více zpráv k tématu Daně
Poslední zprávy z rubriky Daně a účetnictví:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna