MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Daně a účetnictví  |  15.02.2022 17:45:00

Nový online formulář pro podání daňového přiznání za rok 2021 je dostupný v aplikacích EPO

Formulář daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2021 je již dostupný v aplikacích EPO Elektronická podání pro Finanční správu (EPO) a v online finančním úřadu www.mojedane.cz. Od dnešního dne 15. února 2022 je tedy již možné odeslat daňové přiznání i v elektronické podobě.

Podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob lze učinit do 1. dubna 2022, přičemž pro elektronická podání od loňského roku díky novele daňového řádu platí prodloužení lhůty o měsíc, tedy až do 2. května 2022. Pokud daňové přiznání za daňový subjekt podá daňový poradce nebo advokát, je lhůta pro podání až do 1. července 2022.

Pro elektronické podání můžete využít online finanční úřad (www.mojedane.cz). Přihlásit se do něj můžete například pomocí bankovní identity, občanského průkazu s čipem nebo datovou schránkou. Daňové přiznání lze podat samozřejmě i v papírové podobě osobně na podatelnách finančních úřadů nebo jej zaslat na finanční úřad poštou.

Bez ohledu na míru vnějšího zavinění na straně Finanční správy nepovažuje Ministerstvo financí zpoždění v aktualizaci elektronického formuláře daňového přiznání za akceptovatelné. Za veškeré vzniklé komplikace se omlouváme a zajistíme, aby se již podobná praxe neopakovala. Současně platí, že finanční úřady jsou instruovány tak, aby poplatníkům, kterým dočasná nedostupnost online formuláře zkomplikovala přípravu podání přiznání, poskytly maximální součinnost pro řádné splnění daňových povinností.

Pokud má daňový subjekt zpřístupněnu datovou schránku, nebo má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je povinen podat daňové přiznání pouze elektronicky ve stanoveném formátu a struktuře.

Daňové přiznání má povinnost podávat každý živnostník a podnikatel, ale i část zaměstnanců a ostatní občané, např. senioři a studenti, jejichž příjmy nejsou osvobozeny od daně z příjmů nebo zdaněny srážkovou daní, a zároveň měli v roce 2021 roční příjmy spadající do předmětu daně z příjmů přesahující 15 000 . Pokud byl poplatník v daňové ztrátě, pak musí přiznání také podat. V případě, že má poplatník příjmy ze zaměstnání a případně ještě další příjmy (např. ze samostatné činnosti, nájmu, kapitálových příjmů, či z ostatních činností), musí podat daňové přiznání v případech, kdy tyto příjmy přesáhnou částku 6 000 .


Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formuláře



Více zpráv k tématu Daně







?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688