Růst reálných sazeb a další vývoj na akciovém trhu
Reálné sazby jsou jednou z nejdůležitějších cen v ekonomice, která se mimo jiné promítá do výkonů řady investičních aktiv. Historicky na ně často citlivě reaguje cena zlata, ale co akcie v době, kdy otočily směrem nahoru?
Vezměme si jednoduchý rámec: Ceny akcií jsou dány tím, jaké zisky obchodované firmy generují (a co z toho vyplácí na dividendách) a kolik jsou investoři za tyto zisky (popřípadě dividendy) ochotni platit. Tedy tím, jaké jsou valuace. Občas tu tvrdím, že valuace jsou dány nejen výší sazeb, ale jejich poměrem k očekávanému růstu zisků. Porovnávání valuací s reálnými sazbami pak do určité míry tento koncept reflektují, protože odráží sazby nominální a inflaci, která může korelovat s růstem.
Zdroj: Twitter
V roce 2020 se reálné sazby – reálné výnosy desetiletých vládních obligací, dostaly mimořádně hluboko, a to trvalo až do přelomu loňského a letošního roku. Ten přinesl růst reálných výnosů a PE bez protestů zamířilo odpovídajícím směrem, tedy dolů.
Druhý dnešní obrázek ukazuje dlouhodobější vývoj reálných sazeb v USA. Jejich pokles hluboko do záporných hodnot je poměrně standardem během recesí a útlumu ekonomické aktivity. Pak obvykle nastává docela prudký růst sazeb a pokud bychom toto brali jako vodítko, závěr bude celkem jasný: Reálné sazby se nakonec zvednou i nyní a pokud bude držet korelace, neřkuli vztah zobrazený v prvním grafu, mělo by dojít k dalšímu poklesu valuací na americkém akciovém trhu. Což je v souladu i s obvyklým průběhem cyklu: Nejdříve táhnou ceny akcií nahoru právě valuace, ty pak stagnují a následně korigují a štafetu tahouna růstu přebírá ziskovost obchodovaných firem.
Zdroj: Twitter
Jak moc by reálné sazby mohly vzrůst a valuace klesnout? Posledních pár desetiletí bylo charakterizováno postupným poklesem reálných sazeb až k nule, respektive pod ní. Z tohoto pohledu nám tedy historie poskytuje vodítko v tom, že tu zřejmě působí dlouhodobé strukturální síly, které sazby tlačí dolů. Ve zkratce by se to dalo shrnout jako přituhování dlouhodobé stagnace dané převisem (zamýšlených) úspor nad jejich (zamýšleným) využitím ve formě investic (popřípadě spotřeby jiných). Takže: Změnily poslední cca dva roky na těchto trendech něco významného a vstoupili jsme do fundamentálně rozdílného prostředí?
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna