Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Investice  |  11.02.2022 09:16:32

Ranní okénko - Zvýšení US sazeb o 50bb je po čerstvých datech pravděpodobnější, domácí růst sazeb je už u konce


ČNB dnes zveřejní zápis z posledního zasedání (3. února), na kterém navýšila hlavní úrokovou sazbu o 75 bazických bodů na 4,75 %. V odpoledních hodinách bude v USA zveřejněn výsledek indikátoru od University of Michigan. Evropský kalendář je dnes prázdný s výjimkou lednové inflace v Maďarsku. Ta by měla stagnovat na 7,4 %. To neplatí pro Česko, kde se inflace v lednu podle nás vyšplhala z 6,6 % až na 9,5 %. A nestagnovala ani v USA, kde spotřebitelské ceny překvapily růstem o 7,5 % (po prosincových 7,0 %), což předčilo většinu odhadů. Koruna v průběhu týdne oproti euru oslabila o 0,5 % a aktuálně se pohybuje v blízkosti EUR/CZK 24,32.

Guvernér ČNB Rusnok na tiskové konferenci minulý týden zmínil, že růst sazeb je téměř u konce. Za předpokladu, že se bude vývoj inflace v příštích měsících víceméně v souladu s novou prognózou ČNB, tak nevidí důvod pro další razantní zvyšování sazeb. Naopak by mohly pomalu začít úvahy o načasování snižování sazeb během druhého pololetí. Očekáváme, že k němu dojde v letošním třetím čtvrtletí. Hlavní roli v tomto ohledu bude hrát inflace. Dnešní zveřejnění zápisu může přinést bližší informace o tom, jak jednotliví členové bankovní rady vyhodnocují inflační rizika nové prognózy. Klíčovým údajem bude pak lednové číslo, které bude zveřejněno již v pondělí (14.2.). Při té příležitosti Český statistický úřad plánuje poněkud nezvykle uspořádat tiskovou konferenci. To pro výsledek inflace nevěstí nic dobrého.

University of Michigan index přinese kromě aktualizace spotřebitelské důvěry i údaj o inflačních očekávání. Ta se na horizontu jednoho roku v posledních měsících odpoutala od cíle Fedu a je již těsně pod 5 %. 

V USA dosáhla inflace 7,5 %, nejvýš za posledních 40 let. Výrazný přírůstek opět zaznamenaly energie. Bez nich by byla míra inflace o necelé 2 procentní body nižší. Po očištění o energie a potraviny činila inflace 6,0 % po předchozích 5,5 %. Pohled na meziměsíční vývoj ale ukazuje na setrvalejší cenové tlaky. Vliv položek spotřebního koše, které nespadají do kategorie ovlivněné pandemií, oproti prosinci zesílil a byl opět největším tahounem meziměsíčního růstu. Když k výsledku inflace navíc přičteme nečekaně silnou statistiku z trhu práce, tak se nadstandardní zvýšení sazeb (o 50bb) na březnovém zasedání jeví jako čím dál více pravděpodobné. 


Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688