Máme před sebou dva roky zvyšování úrokových sazeb
Klíčové body
- Trhy zaceňují dva roky zvyšování sazeb zemí skupiny G10.
- Aktuální úrokový cyklus by měl být dle výhledu jeden z nejrychlejších, ale také nejkratších.
- Euro podpořila jestřábí ECB, dolar již vyšší sazby z velké části zacenil.
Centrální banky vyspělých ekonomik budou během dvou let zvyšovat úrokové sazby. Příští měsíc úroky zvýší americký Fed. Po únorovém zasedání zesílily i tržní sázky na hike ze strany ECB už v letošním roce.
Následující graf od společnosti Vanda Research zobrazuje tržní výhled sazeb zemí skupiny G10. Černé sloupce vychází z rozdílu forwardu 1Y1M sazby OIS dané země a měsíční sazby OIS v letech 2022 a 2023. Světle modré a červené pak reflektují rok 2024 a 2025 v závislosti na tom, zda by sazby měly dále růst nebo naopak klesnout.
Největší očekávání vidíme u Austrálie a Nového Zélandu. Spojeným státům patří čtvrté místo s predikcí navýšení sazeb o více než 150 bodů. Eurozóně s výhledem vyšších úroků o více než 100 bodů patří osmá pozice. Japonsko, jehož centrální banka si udržuje jeden z nejvíce holubičích přístupů v rámci skupiny, by rovněž mělo zvýšit úroky, avšak jen v rámci nižších desítek bazických bodů.
V letech 2024 a 2025 by měly první centrální banky sazby naopak snižovat. Dle trhu by mělo jít o britskou centrální banku, novozélandskou, kanadskou a norskou. Měnové autority, u nichž vidíme světle modré sloupce, by naopak měly ve zvyšování pokračovat.
Dle tohoto výhledu můžeme konstatovat, že aktuální úrokový cyklus bude jeden z nejrychlejších, ale zároveň také nejkratších.
Zaměříme-li se na konkrétní centrální banky, k sázkám na vyšší americké sazby v posledních dnech přispěla lednová čísla z amerického trhu práce. Nejenže jsme se dočkali nad očekávání trhu vyššího množství nově otevřených pracovních míst soukromého sektoru mimo zemědělství, výrazně výše byla revidována i prosincová data. Míra nezaměstnanosti mírně vzrostla díky nástupu nových lidí hledajících si práci, kterých v lednu dle šetření mezi domácnostmi přibylo více než milion. Vzrostla i míra participace. U mezd pak byl potvrzen jejich pokračující výrazný růst.
Americký trh práce tak zůstává napjatý, což je jednou z podmínek Fedu pro zahájení úrokového cyklu. Futures Fed Fund Rate aktuálně zaceňují už více než 130 bazických bodů v tomto roce, což odpovídá více než pěti kolům navyšování z toho každé po 25 bodech. První by mělo přijít již v březnu. Jistá část trhu věří, že by Fed mohl přistoupit i k březnového zvýšení o 50 bodů. Pravděpodobnost tohoto kroku je dle dat CME k dnešnímu ránu necelých 31 %. Je však nutné mít na paměti, že toto číslo bylo v posledních dnech citelně volatilní.
Výrazný posun sázek jsme v minulém týdnu viděli u ECB, která na svém únorovém zasedání přiznala obavu z vysoké inflace. Nebylo přitom vyvráceno, že by úroky mohly vzrůst již letos. Podmínka sekvencování zůstává, což zahrnuje ukončení nákupů aktiv a až poté navýšení sazeb. Některé světové velké banky věří, že by ECB mohla ukončit nákupy aktiv již v první polovině roku a poté od září zvyšovat sazby, aby se na konci roku dostaly na úroveň 0 %. Eurové peněžní trhy vidí dokonce možnost zvýšení úroků o 10 bodů už v červnu.
My, jak jsme psali ještě před únorovým zasedáním, věříme v letošní ukončení nákupů aktiv. Zvýšení sazeb jsme tehdy predikovali v první polovině roku 2023. Avšak po minulém týdnu pravděpodobnost tohoto kroku už v letošním čtvrtém čtvrtletí vzrostla. Náš předpoklad přes víkend potvrdil i jeden z největších jestřábů z ECB guvernér dánské centrální banky Klaas Knot, dle kterého je termín posledního kvartálu rovněž možný. Celkově jsou však rizika nakloněna k možnému dřívějšímu datu, což se bude odvíjet od příchozích dat s důrazem na inflaci, ale například i na mzdy.
Nad očekávání více jestřábí ECB se podepsala na sinějšímu euru proti dolaru. Společná evropská měna tak reagovala na překvapení, zatímco ta americká má již část výhledu vyšších sazeb Fedu zaceněnu.
To bylo potvrzeno i v pátek, kdy jsme po číslech z trhu práce pozorovali citelný nárůst výnosů v podstatě po celé délce výnosové křivky. Vedle nominálních tržních sazeb rostly i ty reálné. Například třicetiletý výnos proti inflaci ochráněného dluhopisu, tzv. TIPSu, se poprvé od loňského května dostal nad hranici 0 %. Dolar nehledě na tento posun reagoval jen minimálně. Uvidíme, jak bude pokračovat během dneška. Po číslech z amerického trhu práce to obvykle bývá až další obchodní den, který o tržním hodnocení těchto dat prozradí ještě víc.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1426 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,56 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1396 do 1,1532 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,32 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,29 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,25 až 24,46 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,13 do 21,41 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters